Lidovci varují před sbližováním sociálních demokratů s komunisty

Lidovci mají zájem pokračovat ve vládní koalici se sociálními demokraty a unionisty až do konce volebního období příští rok v červnu. Širší vedení KDU-ČSL současně varovalo před sbližováním sociálních demokratů s komunistickou stranou. Vyplývá to z páteční celostátní konference strany. Předseda vlády Jiří Paroubek uvedl, že pasáže zákoníku práce, které křesťanští demokraté považují za neústavní, je možné změnit během projednávání v Poslanecké sněmovně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek a Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Předseda strany Miroslav Kalousek po jednání také zareagoval na výzvu úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, aby se lidovci buď začali v koalici chovat loajálně, nebo sami předložili zákon o zkrácení funkčního období Sněmovny. Kalousek prohlásil, že toto ultimátum nikdy nebral vážně:

"Nikdo z nás ho nepochopil a já si myslím, že není důstojný těch, kteří ho pronesli. My jsme od samého začátku říkali, že jsme proti předčasným volbám, že pokládáme za neodpovědné o nich mluvit 8 měsíců před termínem řádných voleb."

Sbližování ČSSD s KSČM podle Kalouska ohrožuje vítězství demokracie nad komunismem: "Jsme loajální ke koaličnímu projektu. To neznamená, že jsme loajální k chybám koaličních partnerů a k jejich dohodám s komunisty."

Jiří Paroubek: Změny v zákoníku práce jsou možné

Roztržka mezi stranami kabinetu vznikla mimo jiné kvůli zákoníku práce, lidovci některé jeho části pokládají za neústavní. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že tyto pasáže je možné změnit během projednávání v Parlamentu. KDU-ČSL ale považuje za správné, aby vláda zákoník z Poslanecké sněmovny stáhla a předložila nový, podporovaný všemi koaličními stranami.

"Pro nás je důležité, aby to byl vládní koaliční návrh. ČSSD se musí rozhodnout, jestli stojí o vládní koaliční kompromis, anebo jestli se chce chovat jako menšinová vláda, která hledá podporu napříč spektrem. Náš návrh koaličního kompromisu stále platí, ale musí to být vládní návrh," informoval Kalousek.

Prezident republiky Václav Klaus o spolupráci s komunisty

Prezident Václav Klaus se nechce vměšovat do stranických politických diskusí. Dále ale uvedl, že premiérovi Jiřímu Paroubkovi procházejí konzultace s komunisty s menší kritikou, než jemu.

"Když si vybavuju, že jsem jednou pozval pět předsedů politických stran do Lán, mezi nimi pana Grebeníčka, jednou za 2,5 roku mého prezidentského fungování, tak se to nepřetržitě démonizuje. O tom, že pan Paroubek mluví s panem Grebeníčkem třikrát týdně, zdá se, že je všechno v pořádku," konstatoval Klaus.

Lenka Rákosová, Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme