Lidovci věří, že se vrátí do sněmovny. Na sjezdu v Jihlavě řešili, jak přitáhnout voliče

Lidovci věří, že se jim podaří vrátit se do poslanecké sněmovny a budou tak moci znovu ovlivňovat celostátní politiku. Na programovém sjezdu v Jihlavě řešili, jak oslovit voliče.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na ideové konferenci KDU-ČSL

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek na ideové konferenci KDU-ČSL | Zdroj: ČTK

Pavel Bělobrádek svoje dva roky vládnutí v čele strany přirovnal spíše k funkci krizového manažera.

Jako úspěch si připisuje, že se mu podařilo stranu finančně stabilizovat a to i za cenu propuštění 60 procent zaměstnanců KDU-ČSL.

„V roce 2014, i přes půjčku, kterou jsme udělali letos, bychom měli mít všechny dluhy splacené,“ říká předseda strany Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na lidoveckém sjezdu natáčí reportérka ČRo Martina Spěváčková

Situaci ve straně pak přirovnal k fotbalovému družstvu. To také musí kopat i přes rozdílné názory za jeden tým a navenek působit jednotně. Podle Bělobrádka to má být strategie pro sněmovní volby.

Místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda řekl, že podle něj by lidovci v příštích sněmovních volbách mohli dosáhnout až desetiprocentní voličské podpory:

„My se vracíme z politického údolí smrti, když jsme vypadli v roce 2009 z poslanecké sněmovny, takže my jsme na cestě na návrat do poslanecké sněmovny. V tomto hledisku jsme úspěšní. Naše trajektorie teď míří vzhůru a věřím, že to bude pokračovat a tento sjezd i tomuto vzestupu strany napomůže.“

Senátor Petr Šilar pak dodává, že pořádek si strana udělá i v členské základně: „Máme spoustu členů, kteří jsou sice papírovými, ale neplatí dlouhodobě příspěvky.“

Strana teď podle předsedy Bělobrádka nemá příliš možností, jak svou politiku na celostátní úrovni prosazovat. Lidovci například kritizují strany zastoupené ve sněmovně za to, že málo bojují proti korupci a klientelismu.

„Když jsem sedm let pracoval v potravinářství, tak tam platí jedna zásada – tam kde je tma a špína, tam se drží krysy a potkani. A ono je to v politice stejné. Tam, kde je nepořádek a tam, kde není průhledné hospodaření a nejsou jasně nastavená pravidla, jsou potom lidé, kteří ukradnou, co můžou,“ dodává Bělobrádek.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme