Lidovci vítají nezávislé osobnosti na kandidátkách

Lidovci souhlasí s nabídkou unionistů, aby společně s nimi šli do parlamentních voleb nezávislí kandidáti. Rozhodl o tom celostátní výbor KDU-ČSL. Večer se pak předsednictva obou stran dohodla na principech, jak kandidátky o nezávislé osobnosti doplní. O žádných konkrétních jménech ale stranické špičky nejednaly. Definitivní podobu by kandidátky mohly získat během několika málo týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KDU-ČSL | Foto: KDU-ČSL

Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda Radiožurnálu potvrdil, že lidovci nabídku přijali a jsou připraveni s Unií svobody-DEU v tomto směru dále spolupracovat. "My nemáme žádné speciální podmínky, my tuto iniciativu vítáme jako takovou. Samozřejmě chceme jenom aby ti, kteří budou kandidáty, byli v souladu s principy Evropské lidové strany a vycházeli z našich čtyřkoaličních dokumentů," prohlásil Svoboda.

Jak po večerní schůzce vedení stran uvedla předsedkyně unionistů Hana Marvanová, o žádných konkrétních jménech nejednali. "Dohodli jsme se, jakým způsobem budou kandidáti vybíráni, a že do doby, než budou kandidáti vybráni, nebudeme žádná jména zveřejňovat," řekla Marvanová.

Také Svoboda odmítl, že by se celostátní výbor zabýval konkrétními jmény případných kandidátů z řad nezávislých osobností. Novinářům pouze řekl, že jeho strana je připravena nabídnout místa na kandidátkách uvolněná po odchodu ODA lidem z neziskového sektoru.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová v pořadu Radiožurnálu O kom se mluví zmínila alespoň některá jména těch osobností, se kterými o případné účasti na kandidátkách jednala. Mezi oslovenými jsou podle Marvanové například Alena Müllerová za Občanskou ligu (původně Česká televize - věc veřejná), herečka Táňa Fišerová, duchovní Svatopluk Karásek či Miloš Rejchrt. "Mluvila jsem s desítkami lidí, například s panem Halíkem, který projevil zájem stát se určitým koordinátorem diskuse zástupců prostředí těchto občanských iniciativ," dodala předsedkyně unionistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová o možných kandidátech

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal by ale rád o případných kandidátech ještě s koaličními kolegy diskutoval. "A předpokládám že to budou jména, o kterých nebude pochybností, že patří do toho koridoru politické orientace mezi křesťanskými demokraty a unionisty, že to budou lidé, kterým bude jasno, co chceme prosazovat v Poslanecké sněmovně, že to budou lidé, o kterých nebude třeba vysvětlovat, kdo to je, kam patří," prohlásil Kasal.

S dalším jednáním o jménech nezávislých osobností souhlasí unionista Pavel Němec. Podle něj se tak předejde tomu, aby kandidáti byli zpochybňováni, protože neprošli sítem stranických primárních voleb. "Pokud se bude jednat o skutečně důvěryhodné a přesvědčivé osobnosti, které budou akceptovatelné pro všechny zúčastněné, tak tento handicap nevadí, uvedl Němec. Podle něj je třeba vnímat pozici nezávislých kandidátů, kteří nejsou členy strany a mají obtížnou možnost se ucházet v tom vnitrostranickém životě o stranickou nebo politickou kariéru.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme