Lidovci vítají nezávislé osobnosti na kandidátkách

Lidovci souhlasí s nabídkou unionistů, aby společně s nimi šli do parlamentních voleb nezávislí kandidáti. Rozhodl o tom celostátní výbor KDU-ČSL. Večer se pak předsednictva obou stran dohodla na principech, jak kandidátky o nezávislé osobnosti doplní. O žádných konkrétních jménech ale stranické špičky nejednaly. Definitivní podobu by kandidátky mohly získat během několika málo týdnů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

KDU-ČSL | Foto: KDU-ČSL

Šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda Radiožurnálu potvrdil, že lidovci nabídku přijali a jsou připraveni s Unií svobody-DEU v tomto směru dále spolupracovat. "My nemáme žádné speciální podmínky, my tuto iniciativu vítáme jako takovou. Samozřejmě chceme jenom aby ti, kteří budou kandidáty, byli v souladu s principy Evropské lidové strany a vycházeli z našich čtyřkoaličních dokumentů," prohlásil Svoboda.

Jak po večerní schůzce vedení stran uvedla předsedkyně unionistů Hana Marvanová, o žádných konkrétních jménech nejednali. "Dohodli jsme se, jakým způsobem budou kandidáti vybíráni, a že do doby, než budou kandidáti vybráni, nebudeme žádná jména zveřejňovat," řekla Marvanová.

Také Svoboda odmítl, že by se celostátní výbor zabýval konkrétními jmény případných kandidátů z řad nezávislých osobností. Novinářům pouze řekl, že jeho strana je připravena nabídnout místa na kandidátkách uvolněná po odchodu ODA lidem z neziskového sektoru.

Předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová v pořadu Radiožurnálu O kom se mluví zmínila alespoň některá jména těch osobností, se kterými o případné účasti na kandidátkách jednala. Mezi oslovenými jsou podle Marvanové například Alena Müllerová za Občanskou ligu (původně Česká televize - věc veřejná), herečka Táňa Fišerová, duchovní Svatopluk Karásek či Miloš Rejchrt. "Mluvila jsem s desítkami lidí, například s panem Halíkem, který projevil zájem stát se určitým koordinátorem diskuse zástupců prostředí těchto občanských iniciativ," dodala předsedkyně unionistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Marvanová o možných kandidátech

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal by ale rád o případných kandidátech ještě s koaličními kolegy diskutoval. "A předpokládám že to budou jména, o kterých nebude pochybností, že patří do toho koridoru politické orientace mezi křesťanskými demokraty a unionisty, že to budou lidé, kterým bude jasno, co chceme prosazovat v Poslanecké sněmovně, že to budou lidé, o kterých nebude třeba vysvětlovat, kdo to je, kam patří," prohlásil Kasal.

S dalším jednáním o jménech nezávislých osobností souhlasí unionista Pavel Němec. Podle něj se tak předejde tomu, aby kandidáti byli zpochybňováni, protože neprošli sítem stranických primárních voleb. "Pokud se bude jednat o skutečně důvěryhodné a přesvědčivé osobnosti, které budou akceptovatelné pro všechny zúčastněné, tak tento handicap nevadí, uvedl Němec. Podle něj je třeba vnímat pozici nezávislých kandidátů, kteří nejsou členy strany a mají obtížnou možnost se ucházet v tom vnitrostranickém životě o stranickou nebo politickou kariéru.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme