Lidovci začnou se sociálními demokraty jednat o nové vládě

V politických jednáních ve čtvrtek nastal zásadní zvrat. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek přijal návrh předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ke společnému jednání o programových otázkách menšinové vládní koalice jejich stran. Oba podporu pro svůj novopečený projekt chtějí hledat napříč politickými stranami - tedy i u komunistů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Překvapivě znělo toto sdělení od šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska, který to vzápětí označil za velký ústupek ze své strany, který ho netěší. "V případě komunistické strany předpokládám formou umožnění vzniku. Ovšem je-li to cena za to, že bude zachována politická pluralita a vrátíme se k čistému poměrnému systému, tak je to cena, kterou jsem ochoten navrhnout orgánům strany," řekl Kalousek.

O tomto vládním projektu chtějí politici v nejbližší době informovat také prezidenta republiky Václava Klause. Paroubek ve čtvrtek také řekl, že o podpoře menšinové vlády ČSSD a KDU-ČSL chce jednat i se Stranou zelených. Ti ale podle jejich předsedy Martina Bursíka nepodpoří tento případný menšinový kabinet, pokud by byl závislý na podpoře KSČM.

"Pro nás je principiálně nepřijatelné, aby taková vláda při každém jednotlivém návrhu zákona, který bude předkládat parlamentu, byla závislá na tom, jestli komunisté ukáží palcem nahoru, nebo ukáží palcem dolů. To je stanovisko, které je u nás dlouhodobé, a není důvodu, proč bychom měli teď nějakým způsobem měnit názor," řekl Bursík. Podle něho navíc nemá šéf ČSSD ústavní pověření od prezidenta sestavovat novou vládu.

Jiří Paroubek ve čtvrtek ukončil jednání s nově jmenovaným premiérem a předsedou ODS Mirkem Topolánkem proto, že už nevidí žádnou cestu ke vzájemné spolupráci těchto stran. "Současně v členské základně sociální demokracie vyvrcholil odpor k umožnění vzniku a k toleranci menšinové vlády ODS. Důvodem je zejména neústupnost ODS v klíčových otázkách daňových a sociálních zákonů a stejně tak v trvání na některých ministerských kandidátech, kteří jsou pro sociální demokracii nepřijatelní," dodal Paroubek.

Údiv - tak se dá popsat reakce světových agentur na čtvrteční obrat v jednáních o nové české vládě. Krok Jiřího Paroubka, který se rozhodl, že už nebude jednat s ODS a naopak vládu bude chystat s lidovci, hodnotí jako překvapivý a pikantní.

Podle německé agentury DPA vejde současné sestavování vlády do dějin země a čtvrteční krok Jiřího Paroubka označuje jako "salto sociale". Agentura Reuters naopak hodnotí jako "nečekaný" hlavně krok lidovců, který označila za obrat o 180 stupňů.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme