Lidovci žádají zásadní reformu policie

Křesťanští demokraté vystoupili s ostrou kritikou policie, kterou je podle nich třeba zásadně reformovat. Podle šéfa KDÚ-ČSL Miroslava Kalouska by se o to měla zasadit příští vláda. Lidovci se domnívají, že se policejní sbor těší malé důvěře veřejnosti, protože neřeší problémy občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie | Foto: Jan Rosenauer

Kalousek dodává, že policie je hermeticky uzavřena sama do sebe, její struktura je nepřehledná a neefektivní. "Boj s kriminalitou a korupcí musí být významnou prioritou. Je zřejmé, že policie, jako hlavní nástroj tohoto boje, je kriminalitou a korupcí postižena stejně, ne-li více než celá společnost. Důvody spatřujeme v tom, že policie neprošla zásadní systémovou transformací a v její nedostatečné kontrole," vyjádřil se Kalousek.

Křesťanští demokraté předložili desítky změn, jak současný stav změnit. Chtějí například podřídit inspekci ministra vnitra pod resort spravedlnosti nebo využít institut takzvaných agentů-provokatérů, kteří by odhalovali úplatkářství mezi policisty.

Předseda odborné komise KDU-ČSL pro vnitřní bezpečnost Jaroslav Kopřiva říká, že je třeba mimo jiné zavést bezhotovostní placení pokut nebo hodnotit práci policie ne na základě objasněných trestných činů, ale podle spokojenosti občanů. Jeden ze základních nedostatků vidí Kopřiva v uzavřenosti policie a její špatné vnější kontrole.

"Problém kontroly policie spočívá v tom, že celý systém je kontrolován policií samou. My navrhujeme, aby inspekce ministra vnitra přešla pod resort spravedlnosti, co se týká odborů kontroly a stížností tak, aby se pokud možno zabránilo tomu, aby uvnitř okresu prošetřoval policista svého blízkého spolusloužícího a aby alespoň mezi okresy se zajistila nějaká míra nezávislosti kontroly," myslí si Kopřiva.

Ministr vnitra František Bublan je však ostře proti podřízení jeho inspekce resortu spravedlnosti. Tento kontrolní orgán navíc podle něj v posledním roce výrazně zlepšil svoji práci, protože už jen pasivně nečeká na oznámení o trestné činnosti strážců zákona, ale sám taková pochybení operativně odkrývá. Bublan připomněl nedávné případy korupčního jednání v řadách cizinecké policie, které jeho inspekce z vlastní iniciativy odhalila.

"Z toho by se dalo usuzovat, že je korupce v policii hodně prorostlá. Já se nedomnívám, že tomu tak je. Naopak se domnívám, že policie v posledních měsících velice zlepšila svou práci. Dokonce si troufám tvrdit, že image policie je malinko lepší, i když vím, že pohled na policii není možné změnit ze dne na den," oponoval návrhům lidovců Bublan.

Pavel Otto, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme