Lidovci znovu odmítli změny volebního systému schválené vládou
Lichý počet poslanců ve sněmovně budou chtít v dolní komoře prosadit lidovci. Nejbližší možnost budou mít při jednání o změně Ústavy, která by měla umožnit přímou volbu prezidenta. Vyplynulo to z dnešního jednání zástupců KDU-ČSL. Na schůzce současně lidovci znovu odmítli změny volebního zákona, které už schválila vláda. Ta se přiklonila k variantě, podle které se nejdřív rozdělují mandáty v krajích, srovnatelných podle počtu obyvatel. Později pak neobsazené mandáty připadnou vítězi voleb.
Varianta přepočítávání hlasů lidí na mandáty, se kterou přišla vláda, je podle názoru lidovců na hraně Ústavy. Trnem v oku je jim hlavně takzvaný bonus pro vítěze voleb. "Nikdo dopředu nemůže spočítat a vědět, jak velký ten bonus bude. A on může být až deset procent, to znamená 20 poslaneckých mandátů," řekl předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Na koaličním jednání chtějí proto lidovci prosazovat jinou, spravedlivější variantu.
Podobně jako oni vidí situaci i sociální demokrat Jeroným Tejc. "Já jsem přesvědčen, že ten model, který navrhuje vláda, je protiústavní, protože odporuje ústavní zásadě rovného volebního práva." Sám by ale přivítal, kdyby se počet volebních krajů zvýšil tak, aby byly stejné co do počtu obyvatel.
Žádný rozpor s Ústavou naopak v bonusu nevidí občanský demokrat Marek Benda. "Já si osobně nemyslím, že bonusový systém by byl v rozporu s českou Ústavou a že by natolik porušoval poměrnost volebního systému."
Koalice by měla o změnách volebního zákona jednat příští týden.
K tématu si můžete dále přečíst:
Vláda se přiklonila k takzvané řecké variantě volebního systému
Návrhy na změny volebního systému jsou hotové, posoudí je vláda
Miloš Zeman: Žádné předčasné volby, ale změna volebního systému
Ministři hledají nový volební systém