Lidovci znovu předkládají návrh "třikrát a dost"

Zpřísnění trestního zákona, pro které se vžilo označení "třikrát a dost", chtějí do našich norem prosadit lidovci. Doživotní trest vězení by podle návrhu nově hrozil pachatelům znásilnění, pohlavního zneužívání, vydírání a ublížení na zdraví, při nichž zemře člověk. Zločinci by už nemohli spoléhat na to, že budou odsouzeni k mnohaletému trestu, po jehož odpykání vyjdou na svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Doživotní trest vězení by až na výjimky hrozil pachatelům, kteří by se těchto závažných trestných činů dopustili opakovaně. Autor předlohy poslanec Pavel Severa chce také výrazně zvýšit tresty odnětí svobody za zvlášť závažné trestné činy spáchané už na poprvé, a to až na 25 let vězení. To je o deset let více než teď.

A kdo by se měl navrhovaných změn bát? "Nebudou to drobní zlodějíčkové, kteří budou krást v obchodě, nebudou to lidé, kteří by způsobovali neúmyslné trestné činy; budou to skutečně činy, které budou mít za následek smrt. My chceme trestat tyto pachatele tak, aby společnost se cítila daleko víc ochráněná a abychom si dokázali chránit naše životy jako tu nejvyšší hodnotu."

Lidovci teď očekávají širokou diskusi. Návrh už zaslali všem zákonodárcům a doufají, že se do debaty zapojí i odborníci včetně ministerstva spravedlnosti a právníků.

Advokátka Dagmar Raupachová návrh vítá. Otázkou ale podle ní je, zda by možnosti ukládat vyšší tresty soudy využily. "Protože i dnes máme určité rozpětí trestní sazby a musím říct, že tady mnohdy - alespoň na mě to tak působí - chybí odvaha určit trest v horní polovině trestní sazby."

Ministerstvo spravedlnosti se k návrhu z dílny KDU-ČSL staví skepticky. Domnívá se, že pro paušálně zaváděnou metodu "třikrát a dost" chybí právní argumenty. "Jeví se nám to, že jde spíše o politickou záležitost než čistě právní," říká mluvčí resortu Iva Chaloupková.

Samo ministerstvo připravilo nový trestní zákoník, který už má na stole legislativní rada vlády. Ten podle Chaloupkové počítá se zvýšením trestní sazby za nejzávažnější zločiny o třetinu.

Ministerstvo předpokládá, že jejich návrhem by se vláda mohla zabývat nejpozději v první polovině roku. Lidovci chtějí svůj záměr "třikrát a dost" předložit sněmovně zhruba za tři týdny.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme