Lidovcům ani ODS Grossova omluva nestačila

Vládní krize nekončí, i když si to sociální demokracie přeje, řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Ani vládní lidovci ani nejsilnější opoziční strana ODS tak nepovažují včerejší Grossovu veřejnou omluvu za dostatečnou. Naopak sociální demokraté omluvu přivítali a dali najevo, že ukončila napětí v koalici. "Grossova omluva byla formulována jasně a já jsem ji pochopil," řekl dnes ministr financí Bohuslav Sobotka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Zdroj: ČTK

Vyjádřil naději, že zejména lidovci budou respektovat výsledek sobotního jednání širšího vedení ČSSD. Na otázku Radiožurnálu, zda není ostrá dikce sociálních demokratů překážkou konstruktivní atmosféry v koalici, Bohuslav Sobotka řekl. "To zasedání ústředního výkonného výboru se uskutečnilo ve velkém plénu a každý delegát má právo říci svůj názor na stávající politickou situaci. Důležitý je výsledek. Sociální demokracie dala důvěru svému premiérovi a sociální demokracie se vyslovila pro pokračování vládní koalice."

Pro předsedu KDU-ČSL Miloslava Kalouska a další parlamentní politické strany ale krize nekončí. Kalousek to řekl v pořadu televize Prima Nedělní partie. O budoucnosti koalice po jarním sjezdu ČSSD Kalousek spekulovat odmítá. "Až do sjezdu nebudu odpovídat na žádné otázky, které začínají slovy kdyby nebo pokud." Místopředseda lidovců Jan Kasal přitakal, že na zdrženlivosti jeho strany se nemění nic až do sjezdu sociálních demokratů. Názor na Grossovu omluvu formuluje Kasal rovněž velmi neurčitě. "Ta omluva byla směřována veřejnosti. Já očekávám a jedu zítra za svými voliči, jaká bude jejich reakce. Já tuomluvu slyšet v té či oné podobě už dvakrát, takže já to nebudu komentovat, protože nechci vstupovat do dění uvnitř sociální demokracie."

Omluva se se nelíbila ani šéfovi poslanců ODS Vlastimilu Tlustému. Včerejšímu jednání sociálních demokratů a následné omluvě Stanislava Grosse dominuje podle Tlustého především útočnost. "Já jsem to včerejší vystoupení vnímal jako aplikaci starého hesla Nejlepší obrana je útok a čím sprostší, tím lepší. Sociální demokracie se zřejmě rozhodla tuto situaci řešit útokem na celé své okolí." Tlustý také chce na pondělní výkonné radě strany navrhnout a prosadit, aby ODS vyvolala hlasování o nedůvěře vládě v parlamentu.

Markéta Kaclová, Eva Hůlková, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme