Lidovcům se nelíbí tempo chystané deregulace nájemného

Zákon o deregulaci nájemného to nebude mít v poslanecké sněmovně snadné. Návrh, s nímž přišel ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, se nelíbí jak vládním lidovcům, tak i opozičním komunistům. V průměru by nájmy měly od 1. října 2006 po dobu šesti let růst o 9,3 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek, Miroslav Kalousek | Zdroj: ČTK

Podle Martínkova návrhu by se v příštích letech mělo nájemné zvyšovat tak, aby odpovídalo ceně bydlení v oblasti obvyklé. Růst nájmů by se v republice pohyboval od nuly do 18 procent za rok, nejvíce ceny porostou v Praze.

Lidovci ale považují tempo deregulace za příliš pomalé. Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek dnes v televizi Nova potvrdil, že lidovečtí poslanci pro jeho současnou podobu ve sněmovně ruku nezvednou.

"My o zákonu povedeme velmi vášnivou diskusi. V těch prioritách, to znamená tempo deregulace a co znamená nájemné v místě obvyklé. V této podobě s ním nesouhlasíme a nesouhlasili s ním ani naši ministři na vládě," uvedl Kalousek.

Premiér Jiří Paroubek s názorem předsedy lidovců, že by deregulace měla probíhat rychleji, nesouhlasí. V České televizi dnes znovu připomněl, že při rozhodování o novém zákonu by se nemělo zapomínat na sociální rozměr. "Deregulace se nedá provést tím způsobem, že ožebračíme lidi, takže určitě to nebude rychlejšími tempy, o kterých hovoří on (Kalousek)," prohlásil premiér.

Podle komunistů je návrh asociální. "Jestliže se plánuje to, že se nejvíce zvýší nájemné v Praze, pak je určitě na místě otázka, jestli si představujeme naši společnost uspořádanou tak, že v některých místech lidé se středními a nižšími příjmy nemají žít například v Praze 1," řekl v televizi Nova poslanec KSČM Václav Exner.

Návrh zákona o nájemném chce Martínek do konce června předložit vládě, poté jej ještě musí schválit sněmovna. Majitelé návrh považují za protiústavní, protože podle nich nerespektuje nález Ústavního soudu. Ten již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí majitelům domů bránit v získání prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku.

Podle majitelů domů by se tak nájmy měly okamžitě zvýšit na úroveň, která pokryje alespoň běžné náklady na údržbu. Do roku 2010 by se pak nájmy měly zvýšit na tržní úroveň, která prý běžně v Evropě činí šest až sedm procent tržní ceny nemovitosti.

Martin Hromádka, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme