Lidové noviny: Česko je zemí romských ghett

Ministerstvo práce a sociálních věcí zadalo výzkum na téma romská ghetta v Česku. Předběžné výsledky přináší Lidové noviny. Němci podle Práva nechtějí zpět odpad z Libčevsi. Hospodářské noviny zjistily, že při prezentaci ekologického programu ČSSD Jiřímu Paroubkovi asistoval generální ředitel firmy ČEZ Martin Roman. Mladá fronta Dnes píše o tom, že předseda Strany zelených Martin Bursík se soudí o dvě lukrativní nemovitosti v centru Prahy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

V Česku je už víc než 300 romských ghett. Podle Lidových novin to vyplývá z průběžných výsledků výzkumu, který si zadalo ministerstvo práce. Sociologům i státním úředníkům to vyrazilo dech - nikdo nepočítal s tím, že počet bude tak vysoký. Romů, kteří žijí v izolaci od většinové společnosti, navíc v chudobě, jsou podle nevládních organizací desítky tisíc. Na vzniku ghett se často podílejí radnice, které Romy stěhují do jednoho objektu nebo dokonce do unimobuněk.

"Je to opravdu průšvih," přiznává v Lidových novinách tajemník vládní rady pro záležitosti romské komunity Czeslaw Walek. Podle Jana Černého z ústecké pobočky Člověk v tísni problém je, že stát nekoordinuje rozdělování peněz. Ministerstvo školství dá například dotaci škole, do které chodí romské děti. Pak ale město prodá domy, v kterých Romové bydlí, noví majitelé začnou Romy "vysávat" a pozitivní efekt školy se vyruší. "Jsou to často vyhozené peníze," dodává Jan Černý v Lidových novinách.

Němci odmítají odvézt odpad z Libčevsi, upozorňuje dnešní Právo. Podle deníku chtějí nejprve jednoznačně prokázat, že pochází skutečně od nich. Reportéři listu se ale přitom sami přesvědčili, že zbytky plastových výrobků nesou německé etikety. Saské ministerstvo životního prostředí předalo případ zvláštní spolkové agentuře ve Stuttgartu s tím, že pro něj končí. Nelegální skládka na Lounsku přitom stále hoří, dodává list.

Advokátní kancelář blízkého spolupracovníka premiéra Jiřího Paroubka, Jansta, Kostka a spol., která inkasovala od Československé obchodní banky 119 miliónů korun za pomoc při kontraktu s Českou poštou, se angažovala i v případě pohledávek po zkrachovalé IPB. Podle dnešních Lidových novin Janstovi právníci radili státu prodat Československé obchodní bance rizikové pohledávky v hodnotě 11 miliard korun za symbolickou jednu korunu. Proti tomu se postavila dozorčí rada agentury a z celé transakce nakonec sešlo poté, co se o ní začalo psát v médiích.

Ze zápisu, který mají Lidové noviny k dispozici, vyplývá, že zástupce zmíněné advokátní kanceláře se zúčastnil lednové schůzky s konsolidační agenturou za ministerstvo financí. Jeho šéf, ministr Bohuslav Sobotka i sám Miroslav Jansta popírají, že by spolu kdy měli nějaký smluvní vztah. Proč se ale zúčastnil Janstův člověk jednání o transakci nesmírně výhodné pro ČSOB, nikdo z nich nevysvětlil.

Při včerejší prezentaci ekologického programu sociální demokracie asistoval volebnímu lídrovi této strany Jiřímu Paroubkovi, generální ředitel ČEZu Martin Roman. Upozorňují na to Hospodářské noviny. ČSSD podle nich tak do předvolební kampaně vtáhla elektrárenskou společnost, ve které stát vlastní asi 67 procent. Na setkání, kam sociální demokraty přivezl volební oranžový double decker, šéf ČEZu mluvil o cenové politice firmy a jejích plánech na rekonstrukci a výstavbu elektráren. Paroubek i Roman shodně odmítají interpretaci, že ČEZ tak vstoupil do politiky.

Martin Bursík je sice patrně nejbohatším předsedou strany u nás, ale není to pro něj žádná idyla, tvrdí Mladá fronta Dnes. Podle listu se soudí o dvě lukrativní nemovitosti v centru Prahy se vzdáleným bratrancem žijícím ve Venezuele. Kvůli rodinným tahanicím musí vysvětlovat, jestli zrestituovaný majetek získal v souladu se zákonem.

Pře se točí kolem jediného dokumentu, který není k nalezení: žádosti Bursíkova otce, aby mu stát nemovitosti vrátil. Bursík přitom poukazuje na to, že jeho spis se ztratil z archivu radnice Prahy 1 v době, kdy tam vládl Jan Bürgermeister z ODS. Archivář Antonín Ederer mu dokonce písemně potvrdil, že o Bursíkův spis se zajímali z kanceláře starosty a před 6 roky si ho prý odnesla jedna z Bürgermeistrových asistentek. Bürgermeister to ale popírá.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme