Lidové noviny: Od příštího roku zaplatíme víc za chleba

Chleba a ostatní pečivo od Nového roku výrazně podraží, zjistily Lidové noviny. Důvodem je skokový nárůst ceny žitné mouky. Mladá fronta Dnes píše o tom, že lékaři možná vyjdou znovu do ulic. Hospodářské noviny představují objev nositele Nobelovy ceny za ekonomii, Američana Edmunda Phelpse. Právo v Praze objevilo Pretty Woman - do metropole zavítala herečka Julia Robertsová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Od ledna se výrazně zvedne cena chleba a ostatního pečiva, upozorňují Lidové noviny. Důvodem je především skokový nárůst ceny žitné mouky, ze které se chléb peče. Od začátku září se její cena zvedla o 70 procent. Zemědělci nestihli včas sklidit a srpnové počasí velkou část úrody zničilo. Žitná mouka se tak musí dovážet z Německa, kde je velmi drahá. Podle Lidových novin se tak musíme připravit na to, že po novém roce zaplatíme za pečivo až o třetinu víc.

Česká lékařská komora začala pořádně zatápět novému ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi, píše Mladá fronta Dnes. Před týdnem předložil prezident komory Milan Kubek Julínkovi pětatřicet požadavků, které by měl šéf resortu splnit, aby lékaři byli spokojeni. Mezi nimi jsou především požadavky, aby pacienti platili: za recept, za lůžko v nemocnici, za volně prodejné léky nebo si připláceli na dopravu sanitkou v neakutních případech. Zároveň by měl ministr lékařům o deset procent zvýšit tarifní příplatek k platu.

Jak ale Mladá fronta Dnes připomíná, mnohé z požadavků, které Milan Kubek předložil, komora vůbec neschválila. Přesněji řečeno, když je odmítlo představenstvo, tedy nejvyšší orgán komory, tak si prezident svolal předsedy okresních sdružení komory a nechal si dokument posvětit od nich. Jeho postup už vyšetřovala revizní komise komory. Žádné porušení stavovských předpisů ale nezjistila. "Celé to znamená," cituje deník nejmenovaného lékaře, "že je jen otázkou času, kdy lékaři opět vyjdou do ulic."

Zachránil drobným střadatelům na celém světě hodnotu jejich úspor. Kdo? Řeč je o čerstvém nositeli Nobelovy ceny za ekonomii, Američanovi Edmundu Phelpsovi. Jak píší Hospodářské noviny, díky jeho objevům totiž přestali centrální bankéři roztáčet inflaci a likvidovat tak úspory v pošetilé víře, že tím sníží počet nezaměstnaných.

Phelps přišel na to, že lidé brzy začnou s inflací počítat. Když je vysoká, požadují předem vyšší platy a prodávají dráž. Takže "cena práce" neklesá a nezaměstnanost i inflace jsou vysoké. Jeho teorie proto přispěla k tomu, že od osmdesátých let je cílem většiny centrálních bank stabilita cen a ne snižování nezaměstnanosti. Došlo i na posílení nezávislosti centrálních bank, aby je k pokusům o snižování nezaměstnanosti netlačili politici, dodávají Hospodářské noviny.

Do Prahy včera vpodvečer přiletěla hollywoodská filmová hvězda Julia Robertsová, vypátralo Právo. Devětatřicetiletá matka dvojčat se podle listu ubytovala v hotelu Four Seasons s výhledem na Pražský hrad. Deník uvádí, že jedna z nejlépe placených hereček se po mateřské dovolené vrací na stříbrné plátno v historickém filmu Good Grief!, který se má natáčet částečně v Praze a v italském Miláně.

Právo dále píše, že ve čtvrtek by se Robertsová měla zúčastnit módní přehlídky vysoké krejčoviny, kterou pořádá ve velkolepém stylu na pražském hlavním nádraží kubánský návrhář Osmany Laffita. V pátek by už ale filmová Pretty Woman měla být zpátky v Hollywoodu, kde má v rámci Amerického filmového festivalu předat čestnou cenu hereckému kolegovi z filmu Dannyho parťáci Georgi Clooneymu.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme