Lidovecké kraje chtějí do první volby Pitharta

Většina krajských organizací KDU-ČSL chce do prezidentských voleb postavit vlastního kandidáta - Petra Pitharta. A to tím spíše, že vedení sociálních demokratů včera potvrdilo pro první volbu hlavy státu dvojku ze svého prezidentského referenda Jaroslava Bureše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart | Foto: Michal Krumphanzl

O společném kandidátovi vládní koalice by lidovci zřejmě uvažovali jen v případě, že by Lidový dům vybral Otakara Motejla. To by ale sociální demokraté musely hodit výsledky prezidentského referenda jeho účastníkům na hlavu. Motejl totiž v hlasování skončil až za Burešem.

Pro společného kandidáta stran kabinetu je necelá třetina lidoveckých krajů, ale i mezi jejich lídry jsou kvůli Burešovi rozpaky. "Nominací Jaroslava Bureše to vrací zpátky, protože pan Bureš je pro určitou míru pravděpodobnosti nepřijatelný, takže mi spíš tlačíme společného kandidáta," potvrdil například olomoucký předseda Pavel Šafařík.

Předseda severomoravské KDU-ČSL Jiří Carbol ale říká jasně: "Myslím si, že to bude Petr Pithart a že je to dobrý kandidát," řekl. S Pithartem do první volby, tvrdí také Olga Haláková, která vede lidovce v Karlovarském kraji. "V každém případě by KDU-ČSL mělo nominovat kandidáta na prezidenta, a o nějakých dohodách je to až v druhé řadě," dodala.

Jaroslav Bureš ostatně není přijatelný ani pro šéfa unionistů Ivana Pilipa, který k nominaci společného kandidáta vládních stran vyzval. "Je třeba jednat dál. V možných jménech také musíme čekat na stanovisko sociální demokracie po jejím sobotním jednání," nastínil další vývoj Pilip.

Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme