Lidovecký senátor Špaček byl veden ve svazcích StB

České občany žijící v zahraničí zaskočila informace, že člen senátní komise pro krajany a lidovecký senátor Milan Špaček měl v minulosti spolupracovat s komunistickou vojenskou kontrarozvědkou. Špaček před rokem 1989 vyjížděl za otcem do západního Německa a tajné službě údajně dodával informace právě o českých emigrantech. Svaz Čechů a Slováků ve Švýcarsku proto vyzval k důslednému prošetření senátorovy minulosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Špaček | Foto: Senát ČR

V jejich zprávě se uvádí. "Pro Čechy v zahraničí byly zprávy o případné spolupráci senátora Špačka s StB opravdovým šokem. Budou pozorně sledovat průběh stávajících řízení a případných rozhodnutí příslušných instancí. Výbor svazu konstatuje, že kdyby byla zjištěna pravdivost obvinění, i těch, které nepodléhají lustračnímu zákonu, Svaz spolků by s ním přerušil další spolupráci a jeho členství ve stálé komisi by pro zahraniční Čechy nebylo přijatelné."

Senátor Špaček prý nevěděl o tom, že ho tajná služba využívala jako konfidenta. Tvrdí, že má tři negativní lustrační osvědčení a navíc podal takzvanou určující žalobu na ministerstvo vnitra. Soud by měl na základě žaloby rozhodnout o tom, jestli Špaček byl vědomým spolupracovníkem Státní bezpečnosti, nebo ne.

Milan Špaček původně spolupráci s tajnou policií popíral, podal kvůli tomu trestní oznámení, ale policie zjistila, že Státní bezpečnost na něj skutečně vedla spis pod krycím jménem Medik. "Tam jsem se dozvěděl, že nedošlo ke spáchání trestného činu pomluvy, protože údaje, které byly otištěny, skutečně v tom svazku jsou. O co se chci soudit, je, že jsem nikdy nevěděl, že takový spis je o mně veden, nikde v celém spisu není můj podpis."

Markéta Kaclová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme