Lidovečtí ministři podali demisi

Tři lidovečtí ministři dnes podle očekávání oficiálně podali demisi. Zatímco ministr zahraničí Cyril Svoboda odpoledne dorazil do Strakovy akademie a předal rezignační dopis osobně do rukou premiéra Stanislava Grosse, ministr dopravy Milan Šimonovský i šéf resortu životního prostředí Libor Ambrozek vyslali své podřízené, aby rezignační dopisy odevzdali na úřadu vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a L. Ambrozek | Foto: Stanislav Peška

Mezi odstupujícími lidoveckými ministry je i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Těsně poté, co předal svou demisi osobně premiérovi Grossovi novinářům řekl, co považuje za nejdůležitější úkol pro svého nástupce v Černínském paláci. "Je to Kuba, tady se nesmí polevit a pokud Fidel Castro nepropustí všechny politické vězně, žádný ministr zahraničních věcí ČR podle mne nesmí dovolit, aby se držela měkká pozice ke Kubě a musí vetovat každé rozhodnutí." Některé země Evropské unie začaly být ke Kubě v posledních měsících smířlivější - nové členské země jako Česko a Polsko byly ale proti.

Ministři podle ústavy podávají demisi do rukou prezidenta prostřednictvím předsedy vlády. Gross už má za lidovecké ministry náhradníky - sociální demokraty a nestraníky.

Klaus po setkání s Kalouskem prohlásil, že rozhodnutí lidovců odejít z Grossovy vlády mění dosavadní politické uspořádání a vyžaduje zásadní kroky v nadcházejících dnech.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme