Lidovečtí ministři podali demisi

Tři lidovečtí ministři dnes podle očekávání oficiálně podali demisi. Zatímco ministr zahraničí Cyril Svoboda odpoledne dorazil do Strakovy akademie a předal rezignační dopis osobně do rukou premiéra Stanislava Grosse, ministr dopravy Milan Šimonovský i šéf resortu životního prostředí Libor Ambrozek vyslali své podřízené, aby rezignační dopisy odevzdali na úřadu vlády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a L. Ambrozek | Foto: Stanislav Peška

Mezi odstupujícími lidoveckými ministry je i šéf české diplomacie Cyril Svoboda. Těsně poté, co předal svou demisi osobně premiérovi Grossovi novinářům řekl, co považuje za nejdůležitější úkol pro svého nástupce v Černínském paláci. "Je to Kuba, tady se nesmí polevit a pokud Fidel Castro nepropustí všechny politické vězně, žádný ministr zahraničních věcí ČR podle mne nesmí dovolit, aby se držela měkká pozice ke Kubě a musí vetovat každé rozhodnutí." Některé země Evropské unie začaly být ke Kubě v posledních měsících smířlivější - nové členské země jako Česko a Polsko byly ale proti.

Ministři podle ústavy podávají demisi do rukou prezidenta prostřednictvím předsedy vlády. Gross už má za lidovecké ministry náhradníky - sociální demokraty a nestraníky.

Klaus po setkání s Kalouskem prohlásil, že rozhodnutí lidovců odejít z Grossovy vlády mění dosavadní politické uspořádání a vyžaduje zásadní kroky v nadcházejících dnech.

Markéta Kaclová, Helena Šulcová, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme