Lidový dům a Koalice: Dohoda do týdne

Šance na uzavření dohody o společném vládním programu ČSSD a Koalice výrazně stouply. Vyjednavači obou politických subjektů totiž v pondělí večer označili takovou dohodu o vládní koalici za možnou. Konečný text programové části koaliční smlouvy by mohli přijmout do týdne. Teze programu vypracované ČSSD dostali odborné skupiny obou stran a lídři Lidového domu a Koalice se mají opět sejít v sobotu večer a pak ještě v pondělí. Tento den pak zřejmě schválí definitivní text smlouvy. Prozatímní výsledky výsledky ale Špidla přijde osobně sdělit dnes před polednem na Hrad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

C. Svoboda a H. Marvanová | Foto: Stanislav Peška

Jednání o nové vládě mezi ČSSD a Koalicí zatím probíhají bez větších komplikací. Po bezmála čtyřhodinové schůzce to prohlásili zástupci obou stran. Teď příjdou na řadu schůzky expertů, které by ve sporných bodech programového prohlášení nové vlády měli najít shodu.

Jde například o sociální dávky, nákup stíhaček Grippen nebo uzákonění registrovaného partnerství. Předseda ČSSD Vladimír Špidla věří, že plán dalšího vyjednání bude dodržen.

jednání o programové shodě ČSSD a Koalice | Foto: Stanislav Peška
Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Dohoda do týdne

Podle šéfa lidovců Cyrila Svobody se Koalice bude snažit například prosadit hlubší reformu soudnictví. Koaliční politici ještě před večerním jednáním poznamenali, že do dohody s ČSSD chtějí zahrnout také další postup privatizace, podporu občanskému sektoru nebo profesionalizaci armády.

Odborné týmy mají podle předsedkyně US-DEU Hany Marvanové jednat o zdravotnictví či otevření vysokých škol. "Žádná věta, která je napsána v tom návrhu, není dogma pro žádnou stranu. Je to otevřené k diskusi a já věřím, že bude vůle ze všech stran se dohodnout na znění, které bude přijatelné pro nás všechny," konstatovala Marvanová.

V. Špidla, S. Gross a M. Součková | Foto: Stanislav Peška

O tom, jak probíhají jednání o složení nové vlády, bude v úterý informovat předseda ČSSD Vladimír Špidla prezidenta Václava Havla. Šéf vítězné strany voleb do Poslanecké sněmovny a hlava státu se sejdou před polednem na Pražském hradě.

Případná Špidlova vláda má podle předsedy Senátu Petra Pitharta velkou šanci na úspěch. A to přesto, že ve sněmovně bude mít podporu těsných 101 poslaneckých hlasů. V pořadu Českého rozhlasu 1 - Radioforum šéf Senátu řekl, že se neobává ani opakování situace z tak zvané druhé Klausovy vlády, kdy se po přestupu dvou poslanců změnily politické síly ve sněmovně.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme