Lidový dům a Koalice nad vládním prohlášením

V pražském sídle ČSSD vyjednavači vítězné volební strany a Koalice hledají programovou shodu nad tezemi vládního prohlášení. Podle dřívějších proklamací lidovců a unionistů je návrh koaliční dohody zpracovaný ČSSD dobrým základem a nemají k němu zásadní výhrady. Platí dohodnutý harmonogram: nejprve programová shoda, pak personální obsazení ministerských křesel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

představitelé Koalice | Foto: Stanislav Peška

Na místě je reportér Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. O vývoji jednání, jehož konec se očekává až v nočních hodinách budeme informovat. Za prubířský kámen kompromisu je označována sociální politika.

Předseda ČSSD a zřejmě budoucí premiér Vladimír Špidla považuje za otevřenou otázku daní a důchodové reformy. Jasnou shodu naopak vidí ve vstupu země do Evropské unie či boji proti korupci.

V. Špidla, S. Gross a M. Součková | Foto: Stanislav Peška

Místopředseda unie Ivan Pilip za prioritu považuje vládu vedoucí Česko do Evropské unie. "Další věci jsou na vnitřní jednání," dodal. Místopředseda ČSSD Stanislav Gross považuje teze programového prohlášení za podklad k diskusi. Reagoval tak na úvahy, podle nichž budou pro unionisty těžko přijatelné registrační pokladny a plošné přídavky na děti a pro lidovce uzákonění registrovaného partnerství.

Předsedkyně unie Hana Marvanová očekává dohodu o struktuře koaliční smlouvy. Měla by podle ní obsahovat procedurální část a společný program, o němž mají od úterý detailně jednat straničtí experti.

Marvanová před schůzkou nepředpokládala, že by vedla k velkým detailům: "Dnes probereme strukturu toho prohlášení, jednotlivé kapitoly a zda to obsahuje všechno, co by mělo z hlediska kapitol. A v následujících pár dnech zasdnou expertní skupiny nad jednotlivými kapitolami: školství, daně, penzijní reforma. Ty se pokusí najít kompromisní znění případně vytipovat sporné body a o nich by se potom znovu jednalo na podobné schůzce jako je ta dnešní."

Prezident Václav Havel pozval na úterý na Pražský hrad Vladimíra Špidlu. Šéf sociálních demokratů ho bude informovat o tom, jak postupují rozhovory s Koalicí o sestavení příští vlády.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme