Lidový dům brzy představí svého prezidentského kandidáta

Sociální demokracie bude mít nejspíš vlastního kandidáta na funkci prezidenta. Potvrdil to člen užšího vedení ČSSD, vicepremiér a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Svého favorita na Hrad chtějí sociální demokraté vybrat a představit co nejdřív. "Já považuji situaci zralou pro to, aby sociální demokracie jako nejsilnější politická strana, navíc strana vládní, v těchto prezidentských volbách postavila vlastního kandidáta," uvedl Rychetský. "Soudím, že už je rozhodnuta tak učinit," dodal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Milan Kopp

Případnou nominaci Miloše Zemana do této funkce Rychetský vidí spíše skepticky. Bylo by sice podle něho dobré, kdyby byl prezidentem člověk, jenž byl léta v čele ČSSD. Připomněl ale, že volba hlavy státu je v obou komorách parlamentu tajná. Podle Rychetského musí Lidový dům vybrat vybrat kandidáta, který bude skutečně průchodný.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Rychetský o M. Zemanovi

Zeman v minulosti opakovaně prohlašoval, že kandidovat nechce. Přiměla by ho k tomu podle jeho vyjádření pouze "krajně nepravděpodobná krizová situace, kdy by žádný jiný kandidát nebyl průchodný".

V prezidentském úřadu by Zemana zřejmě rádi viděli místopředsedové sociálních demokratů Zdeněk Škromach a Petr Lachnit. Nedávno bývalého šéfa Lidového domu podpořili jeho spolustraníci z organizace ČSSD Prahy 10.

Očekává se, že Ústřední výkonný výbor ČSSD se bude 14. září zabývat možností vyhlásit o prezidentském kandidátu vnitrostranické referendum. Rychetský ale referendum za časově nezvládnutelné. Podle jeho názoru by měl Lidový představit kandidáta dříve než v listopadu nebo v prosinci.

V ČSSD se objevila v souvislosti s volbou prezidenta kromě Zemana také jména ombudsmana Otakara Motejla, rektora Ivana Wilhelma, lékaře Zdeňka Dienstbiera a exministra spravedlnosti Jaroslava Bureše.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme