Lidový dům chce větší kontrolu tajných služeb

České tajné služby by měly podléhat větší kontrole. Sociální demokraté to chtějí prosadit v reakci na zveřejněné odposlechy v kauze Bém-Janoušek. Tajné služby by podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky měla kontrolovat jednak parlamentní komise, jednak Rada pro zpravodajské služby volená sněmovnou, senátem a vládou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

binární kód otevřel cestu k novým šifrám

binární kód otevřel cestu k novým šifrám | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tato rada by také mohla mimo jiné nahlížet do rozpracovaných svazků:

„Tato speciální rada by měla mít pravomoc kontrolovat zákonnost postupu tajných služeb, měla by mít pravomoc vstupovat do aktuálních svazků tajných služeb a současně by tato rada měla mít pravomoc zjišťovat na straně vládních orgánů, jakým způsobem se vlastně nakládá s výsledky práce tajných služeb,“ konstatoval Bohuslav Sobotka.

Diskuze o této radě není nová, vede se řadu let - připomíná předseda ústavně právního výboru parlamentu za ODS Marek Benda. Souhlasí s navrhovanými pravomocemi, ale nesouhlasí s návrhem ČSSD, aby orgán volila sněmovna, senát i vláda:

„Představy sociální demokracie mi připadají jako lehce uhozené tom, že by se volila. To bych řekl, že by muselo být institucionálně. Spíše charakteru rady, ve které sedí předseda Nejvyššího soudu, předseda Nejvyššího správního soudu, kancléř prezidenta republiky, někdo možná za vládu. Ale opravdu spíše takto nějak institucionálním způsobem než další volený orgán pásek, kde bude strašný boj o to, kdo v něm bude,“ míní Benda.

Úniky a kauzy

Nedávno zase zveřejnila Mladá fronta Dnes odposlechy Janouška s bývalým primátorem Pavlem Bémem, které naznačují, že mohl mít nadstandardní vliv na rozhodování pražského magistrátu.

Právě tato aféra měla být projednána ve sněmovním výboru pro kontrolu BIS. Jeho schůzi však poslanci přerušili. Zástupci ČSSD odmítli zpovídat šéfa rozvědky Jiřího Langa za přítomnosti člena Věcí veřejných Davida Kádnera. Obávají se možného střetu zájmů, protože Kádner kdysi pracoval u agentury ABL.

Lang hodlá poslancům vysvětlit kontakt důstojníka BIS s Janouškem

Číst článek

Odposlechy telefonátů z roku 2007 tehdejšího pražského primátora za ODS Pavla Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem totiž získala bezpečnostní agentura ABL v roce 2009. ABL v té době vedl nynější šéf poslanců Věcí veřejných Vít Bárta.

Ředitel Bezpečnostní informační služby Jiří Lang je připraven mluvit s poslanci sněmovní komise pro kontrolu BIS o stycích lobbisty Romana Janouška s důstojníkem služby. Přepis odposlechu obou mužů zveřejnil server Euro.cz.

Přepis naznačuje, že Janoušek mohl zasahovat nejen do chodu pražského magistrátu a politiky, ale i dovnitř civilní kontrarozvědky samotné. To však BIS odmítá.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme