Lidový dům i Koalice deklarují schopnost vytvořit vládu

Na první vyjednávací schůzce o podobě příští vlády se vrcholní představitelé ČSSD a Koalice v úterý shodli na obsahu a harmonogramu příštích rozhovorů. Lidový dům do konce týdne dá Koalici teze programu kabinetu. O jeho náplni se má diskutovat příští pondělí. V případě shody pak přijde na řadu dělení resortů mezi vládní strany a teprve potom jednání o lidech, kteří by měli usednout v ministerských křeslech. Lidový dům i Koalice také deklarovali schopnost i ochotu společnou vládu sestavit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

Lídr sociálních demokratů Vladimír Špidla se v Lidovém domě sešel k prvním rozhovorům se šéfy Koalice o budoucí vládě. Ještě před tím k tomu dostal jasnou podporu od předsednictva ČSSD. Menšinové sociálnědemokratické vládě by dali v ČSSD přednost jen jednotlivci, zdůraznila předsedkyně pražských sociálních demokratů Petra Buzková. Neujasnila však další kroky její strany, pokud by jednání s Koalicí neuspěla.

Vlastní rozhovory Špidla-Marvanová-Svoboda trvaly zhruba hodinu a půl. Jednání o vládním programu bude rozděleno podle kapitol, jejichž obsah budou zpracovávat expertní týmy sociální demokracie i stran Koalice. "Pokusí se zformulovat text, který bych nazval poctivým průnikem programovým a poctivou mapou pro příští roky," uvedl šéf ČSSD.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. špidla: Další postup rozhovorů

Novináři se po úterním jednání špiček ČSSD a Koalice také zajímali, zda případná vládní koalice počítá s poměrným obsazením funkcí v Poslanecké sněmovně. Zatímco Špidla kalkuluje ve vedení dolní komory i s komunisty, Marvanová pouze s poměrným zastoupením demokratických stran. Svoboda však připustil, že rozložení sil ve sněmovně je takové, že se Koalici její postoj nepodaří prosadit. "Bereme to jako realitu, není to pro nás blokační, na čem bychom se při jednáních 'zasekli'," připustil kompromis Svoboda.

Cyril Svoboda a Hana Marvanová | Foto: René Volfík

Do Lidového domu přijeli vyjednavači Koalice bez předběžných podmínek či požadavků na konkrétní resorty a ministry. Zatím hovoří o tom, že se sociálními demokraty budou jednat hlavně o prosazení alespoň části svého programu. ČSSD mohou nabídnout 31 křesel, což by stačilo k těsné většině.

O společné strategii jednala v úterý vedení obou stran. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda novinářům pouze řekl, že Koalice má společnou vůli jednat a dospět s ČSSD k dohodě. Také šéfka unionistů Hana Marvanová chce hlavně slyšet druhou stranu, a pak se bavit o programu. Budoucí vláda by měla být vládou všech občanů, a její program by proto měl obsahovat nejen sociálnědemokratické hodnoty, ale i části programu křesťanských demokratů a unionistů, zdůraznil Svoboda. Jaké a kolik resortů ve vládě si bude Koalice nárokovat, považuje za předčasné úvahy. Dnešní schůzka bude podle Koalice seznamovací, která odstartuje zřejmě dlouhá a složitá jednání.

Výkonný výbor KSČM v úterý rozhodl, že komunisté případnou menšinovou vládu ČSSD na základě programové shody podpoří. Za samozřejmé označil poměrné zastoupení v orgánech sněmovny. KSČM je podle svého předsedy Miroslava Grebeníčka připravena usilovat o křeslo místopředsedy sněmovny.

Předseda ODS v pondělí zopakoval, že ODS nehodlá podpořit žádnou menšinovou vládu a nechystá se podpořit ani většinový kabinet ČSSD a Koalice.

Milan Kopp, Petr Doležel, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme