Lidový dům kauzu poslance Hojdara zatím neřešil; sledován prý nebyl

Ústřední výkonný výbor ČSSD v sobotu neprojednával postoje poslance Josefa Hojdara. Ten se včera při rozhodování o nedůvěře kabinetu Vladimíra Špidly zdržel hlasování. Zdůvodnil to tím, že nemohl hlasovat, protože ještě nebyly projednány reformní zákony, ke kterým podal pozměňovací návrhy. Hojdar už před časem vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla

Vladimír Špidla | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

ÚVV ČSSD pouze vyslechl informace předsedy poslaneckého klubu strany Petra Ibla. Jak řekl Českému Rozhlasu předseda strany Vladimír Špidla, o nějakých sankcích vůči Hojdarovi se prý vůbec neuvažovalo. Všichni doufají, že se poslanec do klubu vrátí.

"Případ pana poslance Hojdara nebyl samostatným bodem jednání, byl pouze diskutován v rámci zprávy pana předsedy, a žádná usnesení nebyla hlasována. Zeptal jsem se pana Hojdara, zda vstoupí zpět do poslaneckého klubu. Ta otázka nebyla přímo zodpovězena, avšak přesto jsem přesvědčen, že tu cestu najdeme a situace se změní," poznamenal Špidla.

Výbor vyzval sociálnědemokratické senátory, aby podpořili reformní zákony. Špičky ČSSD rozhodovali i o kandidátce do Evropského parlamentu. Mezi 32 kandidáty z řad sociálních demokratů nechybí ani Jan Kavan. Lídrem by měl být Libor Rouček. Konečné slovo bude mít ale v prosinci ústřední výkonný výbor strany.

Na okraj jednání řekl premiér Špidla novinářům, že Bezpečnostně informační služba poslance Jozefa hojdara nesledovala. Špidla zdůraznil, že kontrarozvědka neměla za úkol sledovat zákonodárce, který odešel z klubu nejsilnější vládní strany a má výhrady k reformě veřejných financí.

Hojdar už dříve vyslovil podezření, že je více než rok sledován a odposloucháván. Opoziční ODS v souvislosti s tím mluví o zastrašování ze strany vlády. Možností odposlechu se v pátek zabývala sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby.

Komise ale zatím nemá žádné důkazy o tom, že by BIS poslance sledovala. Hojdar už kvůli údajným odposlechům podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Zároveň oznámil, že někdo vyhrožuje i členům jeho rodiny.

Josef Hojdar je výsledky jednání sněmovní komise rozčarován; je přesvědčen, že důkazy má a že je předložil. Trvá na tom, že dvě auta, která ho sledovala a jejichž státní poznávací značky si zaznamenal, patřila zpravodajské službě. "Pro mě je to zklamání, protože jsem předpokládal, že komise k tomu přistoupí trošku vážněji a zodpovědněji. Bohužel jednání komise se zastavilo v okamžiku, kdy mělo začít jednání sněmovny, takže vlastně ani žádné usnesení nebylo přijato. A jestliže se došlo k tomu závěru, že jako na seznamu, který jsem předal, jsou sice dvě auta, která jsou registrována pod BIS, ale že to vůbec nic neznamená - to jsou pro mě argumenty, se kterými já nejsem ochoten se ztotožnit," řekl poslanec rozhlasové stanici BBC.

Komise pro kontrolu BIS ale objasňování Hojdarova případu ještě neuzavřela a vrátí se k němu znovu příští týden, až prostuduje další materiály, které si od BIS vyžádala.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme