Lidový dům požaduje přerušení rozhovorů o protiraketovém radaru

Česko stále počítá s tím, že americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přijede do Prahy stvrdit smlouvu o americké radarové základně. Jako termín se uvádí osmý červenec. Místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra České televizi řekl, že zatím platí druhý červencový týden, i když to americká strana ještě oficiálně nepotvrdila.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar - ilustrační foto

protiraketový radar - ilustrační foto | Foto: Miroslav Konvalina

"Ta hlavní smlouva dojednána je, zbývá skutečně jenom podpis. Smlouva SOFA o rozmístění vojsk ještě dojednána úplně není. Čili jsou ve hře stále dvě varianty: bude podepsána jedna ze smluv, nebo budou podepsány obě," poznamenal Vondra.

Sociální demokraté chtějí ve středu prosadit usnesení o přerušení vyjednávání o americko - české smlouvě o radaru na našem území.. Hlasování poslanců by totiž mohlo zamotat rozhodnutí sociálního demokrata Petra Wolfa, že opustí poslanecký klub své strany. Wolf se po odchodu z poslaneckého klubu ČSSD rozhodl v neděli opustit i stranu. Informaci potvrdil serveru Novinky. cz. Vzápětí odjel na plánovanou služební cestu s tím, že se vrátí až příští týden v sobotu. Ještě před tím odmítl nařčení současného vedení ČSSD, že za jeho krokem je ODS.

Wolf má k umístění radaru vstřícnější postoj než ČSSD. České televizi středeční snahu ve sněmovně potvrdil poslanec ČSSD a předseda zahraničního výboru Jan Hamáček: "Já vidím proto logické důvody. Teprve začíná debata v Severoatlantické alianci po summitu v Bukurešti. Severoatlantická rada dostala úkol rozpracovat možné zapojení amerického systému a jeho propojení do systému aliančního. Finální usnesení ještě není hotové a předpokládám, že rozumný odklad by byl za prvé po amerických prezidentských volbách, až uvidíme, kdo bude prezidentem Spojených států, a současně po debatě v alianci."

Hamáček také v České televizi potvrdil, že pokud se ČSSD dostane po volbách k moci, pak zváží možnost vypovězení smlouvy. Způsob, kdy by smlouva prošla o pár hlasů díky přeběhlíkům, považuje za nelegitimní. "Dá se to chápat jako vzkaz Spojeným státům," řekl Hamáček.

Předseda sněmovního zahraničního výboru tvrdí, že Wolfův odchod je dílem vlády. Podle něj se situace opakuje pokaždé, když se vláda ocitne v úzkých, například při žádosti o vyslovení důvěry, při prezidentské volbě nebo nyní, při blížícím se hlasování o radaru.

Alexandr Vondra to ale odmítá. Jak řekl České televizi, v sociální demokracii je podle něj velké vnitřní pnutí: "Já se skutečně ohrazuji proti tomu, že by to souviselo s politikou vlády. Spíše se domnívám, že to souvisí s tím, že celá řada lidí v řadách sociální demokracie prostě není schopná snášet brutální nátlak ze strany Davida Ratha a dalších."

Milan Kopp, Jana Zemanová, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme