Lidový dům rozhodnut pohřbít opoziční smlouvu

Sociální demokraté jsou rozhodnuti vypovědět takzvanou opoziční smlouvu ke dni voleb třeba jednostranně, pokud se nedohodnou s ODS. Rozhodl o tom v sobotu Ústřední výkonný výbor ČSSD s tím, že s občanskými demokraty budou vyjednávat předseda Vladimír Špidla a místopředsedové Marie Součková a Stanislav Gross.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedení ČSSD | Foto: Stanislav Zbyněk

Špidla zároveň připustil, že ODS se do oficiálního zrušení smlouvy nechce. Podle občanských demokratů je prý jednání zbytečné, protože platnost dokumentu vyprší automaticky dnem voleb.

Nařčení z předvolebních taškařic kolem zrušení opoziční smlouvy s ODS důrazně odmítá místopředsedkyně ČSSD Marie Součková. Stejně jako její straničtí kolegové je totiž přesvědčená o tom, že vypovězení dokumentu musí být jasně deklarováno oběma smluvními stranami.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Součková: Konec opoziční smlouvy

Smlouvu o stabilním politickém uspořádání podepsali sociální a občanští demokraté po volbách v roce 1998. ODS umožnila ČSSD, aby vytvořila vládu, a tolerovala ji. Žádné časové omezení smlouva neobsahuje. Opoziční smlouvu později doplnil takzvaný toleranční patent.

Podle předsedy sociálních demokratů Špidly už opoziční smlouva svůj cíl splnila a po volbách bude třeba respektovat situaci "bez závazků z minulosti".

Vedení Lidového domu také v souvislosti se situací kolem takzvaných Benešových dekretů zavázalo členy ČSSD k obraně národních zájmů. Těmi se podle strany Vladimíra Špidly myslí poválečné uspořádání Evropy a z něj vycházející majetkové poměry.

Milan Kopp, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme