Česko 0:0 Lotyšsko

Lidový dům trvá na ministerském křeslu pro Davida Ratha

ČSSD bude trvat na jmenování prezidenta České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví. V pátek večer o tom rozhodlo předsednictvo strany. Jak uvedl úřadující předseda ČSSD a ministr financí Bohuslav Sobotka, sociální demokracie považuje odmítnutí prezidenta Václava Klause jmenovat Ratha ministrem za neústavní postup. Vedení nejsilnější vládní strany ale k situaci kolem jmenování nového ministra nepřijalo žádné usnesení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Premiér Jiří Paroubek a prezident Václav Klaus se dál přou o to, kdo má řídit zdravotnictví. Podle Václava Klause je za resort i nadále plně zodpovědný vicepremiér Zdeněk Škromach, kterého tím Klaus pověřil po odvolání Milady Emmerové. Pověření k řízení celého resortu má ale od pátku i David Rath. Ten ho dostal společně se svým jmenováním prvním náměstkem ministra zdravotnictví. Spor prezidenta s premiérem skončí možná až u Ústavního soudu.

O stížnosti na prezidenta u Ústavního soudu mluví Jiří Paroubek. "Zeptejme se tam," říká ke sporu i Václav Klaus. "Znovu se ukazuje, jak velkou chybou bylo, že někteří poslanci sociální demokracie podpořili volbu Václava Klause prezidentem. To už se skutečně nebude nikdy opakovat," oponuje prezidentovi premiér.

Václav Klaus ale trvá na svém: David Rath dostal pověření k řízení resortu v rozporu s ústavou. "Vzhledem k jeho vysoké funkci v České lékařské komoře platí Škromachovo pověření," vzkázal prezident po mluvčím Petru Hájkovi. "Za resort v každém případě odpovídá člen vlády, pověřený prezidentem podle ústavy, nikoliv náměstek," tlumočil názor prezidenta Hájek.

Ani právníci ale zajedno nejsou. Jiří Paroubek poslal v pátek odpoledne na Hrad další žádost o Rathovo jmenování ministrem. Pokud mu prezident znovu nevyhoví, Paroubek uvažuje o tom, že po Klausovi bude chtít, aby zdravotnictví přidělil přímo jemu. Prezident, by proti takovému řešení nic neměl, jak potvrdil předběžně.

Mezitím už David Rath na ministerstvu ohlásil řadu změn. Vyměnit chce nejenom náměstky, ale také ředitele odborů. Chce také zakročit proti privatizaci krajských nemocnic.

Mezi lékaři se ale proti němu vzedmula vlna odporu. Vadí jim, že jejich profesní organizaci zatáhl do politiky, a pobouřily je i Rathovy výroky na adresu hlavy státu, kterou počastoval označením vrtošivý stařík. Někteří členové komory proto chtějí Ratha k odstoupení donutit. Mnozí zvažují, že na protest proti Rathovi vystoupí z komory či pozastaví své členství.

Představenstvo České lékařské komory většinou hlasů odhlasovalo nový stavovský předpis, který umožní dočasně pozastavit na dobu neurčitou funkci prezidenta. Šéfovi komory Davidu Rathovi by tak nemělo nic bránit v tom, aby vedl rezort zdravotnictví. Po dobu, co bude na ministerstvu, všechny jeho pravomoce přebírá představenstvo komory. Viceprezidentka komory Helena Fousková, která s Rathem vede dlouhodobý spor, neuspěla s námitkou, že nový předpis má být součástí organizačního řádu komory, který smí měnit jen sjezd. Nový předpis označila Fousková za čistě účelový a navíc v rozporu s právním řádem. O věci by měl podle ní rozhodnout soud.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme