Lidový dům zatím nepřijal první verzi vládního prohlášení

Rozhovory o možné budoucí vládě opět nabírají obrátky. Objevily se však i komplikace. První hrubou verzi vládního prohlášení měla v pátek dostat Koalice od sociálních demokratů. Vedení ČSSD ale ráno verzi nepožehnalo a pokračovat v jednání bude v sobotu odpoledne. Asi osmistránkový návrh vypracoval vicepremiér a předseda vládní legislativní rady Pavel Rychetský. Jeho návrh se zdál stranickému vedení příliš právnický.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a V. Špidla

S. Gross a V. Špidla | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Předseda ČCSD Vladimír Špidla odmítl informace o tom, že by se na programovém prohlášení neshodli sami sociální demokraté. "Ten text zpracoval jeden mimořádně talentovaný člověk, místopředseda vlády Pavel Rychetský, ale je to autorský text, který převádíme do textu politického". Špidla věří, že v sobotu se grémiu ČSSD podaří podklady připravit a předat co nejrychleji Koalici. Lidovci a unionisté měli teze vládního prohlášení dostat dnes a prostudovat přes víkend. V pondělí se sejdou v Lidovém domě šéfové stran se svými vyjednávajícími týmy. V případě shody pak přijde na řadu dělení resortů mezi vládní strany a teprve potom jednání o lidech, kteří by měli usednout v ministerských křeslech.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Jaklová: V. Špidla k vládnímu prohlášení

V pondělí má tedy následovat v Lidovém domě jednání šéfovů stran a jejich vyjednávajících týmů. Podle Vladimíra Špidly bude pak hodně záležet na expertech. "To jednání po jednotlivých kapitolách bude probíhat tak, že se vždy sejdou odborníci ke kapitole z obou stran a pokusí se zformulovat text, který bych nazval poctivým programovým průnikem a poctivou mapou pro příští čtyři roky," řekl Špidla novinářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Špidla: Jednání o kapitolách

Členové Koalice budou diskutovat i v předsednictvech KDU-ČSL a Unie svobody-DEU. Ta se sejdou v pondělí několik hodin před zahájením druhého jednání s ČSSD v Lidovém domě. Tam se začne podle předsedy lidovců Cyrila Svobody ukazovat, jestli je tato varianta budoucí vlády možná.

V čem by, kromě daní, mohl být problém? Kámen úrazu by mohl nastat v případě školného. Zatímco Koalice jej za určittých okolností podporuje, sociální demokraté jsou proti. Obě strany se ve svých programech neshodují ani co se týče přídavků na děti. Sociální demokraté chtějí vyplácet plošné přídavky všem dětem, bez ohledu na to, kolik jejich rodiče vydělávají.

Vladimír Špidla | Foto: Michal Kamaryt

S tím však Koalice nesouhlasí. Hana Marvanová - šéfka unionistů - se nechala slyšet, že plošné přídavky jsou zbytečnou podporou movitých rodin a to není podle ní fér vůči rodinám, které peníze od státu opravdu potřebují. Koalice ve svém programu má, že chce prosadit daňovou reformu, která by brala v úvahu rodinu s dětmi. Taková reforma by měla pomoci rodinám se středními a vyššími příjmy. A pro rodiny s nižšími příjmy koalice chce zavést efektivnější systém adresných přídavků na děti.

Obrovským úkolem bude důchodová reforma. Systém,kdy platí aktivní lidé na stávající důchodce, je dlouhodobě neudržitelný - všichni vědí, že je potřeba ho změnit, ale ty představy jsou velmi velmi různé. Vladimír Špidla nevidí krizi důchodového systému nijak dramaticky, narozdíl od mnoha ekonomů. Před volbami ale šéfka unionistů za to Špidlu kritizovala. Podle ní sociální demokraté problém důchodé reformy bagatelizují. ČSSD stále trvá na vytvoření samostatné Sociální pojišťovny. Ta by oddělila peníze na důchody od státního rozpočtu. To se ale nelíbilo v minulém období pravici: ODS a právě Unii svobody. Lidový dům a US-DEU se nemusí také shodnout v odchodech do starobního důchodu. Unionisté prosazovali odchod v 65 letech pro muže i ženy, ale sociální demokraté jsou pro zavedení pružné hranice pro odchod do penze. Na tom se naopak shodnou s Lidovci.

Menšinové sociálnědemokratické vládě by dali v ČSSD přednost jen jednotlivci, zdůraznila už dříve předsedkyně pražských sociálních demokratů Petra Buzková. Neujasnila však další kroky její strany, pokud by jednání s Koalicí neuspěla.

V čele poslaneckého klubu ČSSD zatím nedojde k žádným změnám. Zákonodárci na ustavující schůzi svého klubu rozhodli, že vedení zůstane až do vyslovení důvěry vládě - tedy minimálně měsíc - ve stejném složení jako v minulém volebním období. "V tuto chvíli jsem získal důvěru jako předseda poslaneckého klubu a kolegové, jako například Buzková, Martínek, Urban a další, jako místopředsedové klubu," řekl Radiožurnálu šéf sociálnědemokratických poslanců Bohuslav Sobotka.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme