Lídrem ČSSD do voleb bude Sobotka. Povolební koalici s TOP 09 a ODS odmítl

Bohuslav Sobotka bude lídrem sociální demokracie pro předčasné volby a kandidátem na premiéra. Potvrdil to ústřední výkonný výbor strany, který od rána schvaloval kandidátky. Sobotka varoval stranu, aby nepodlehla pocitu, že má vyhráno. Volebním sloganem má být: ‚Prosadíme dobře fungující stát‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka s volebním sloganem | Zdroj: ČTK

Sobotka ustál pokus o vnitrostranický útok na něj. Vyhrál v poměru 86 ku 51 tajné hlasování, zda má být kandidátem sociální demokracie na premiéra.

„Jednomyslné rozhodnutí předsednictva, dnešní většinové rozhodnutí ústředního výkonného výboru v tajných volbách dalo jasný signál, že kandidátem na předsedu vlády v případě, že sociální demokracie vyhraje, bude předseda sociální demokracie,“ shrnul Sobotka.

V projevu k ústřednímu výkonnému výboru ČSSD dnes také Sobotka opětovně odmítl možnost povolební koalice s TOP 09 nebo s ODS. Stejně to vidí i odborový předák Jaroslav Zavadil, který jako nestraník povede pražskou kandidátku sociálních demokratů.

„Myslím si, že to ani není možné. I z hlediska rozdílných programů. Podle mého názoru, pokud strana sociálních demokratů dostane poměrně silný mandát, tak by se měla pokusit vládnout sama a hledat podporu od stran, které v parlamentu budou,“ doplnil Zavadil.

Zeman chce síly ČSSD využít ke změně systému, tvrdí Kalousek

Číst článek

Ve čtyřech krajích povedou kandidátky sociálních demokratů jejich hejtmani. V jižních Čechách to bude Jiří Zimola, v Plzeňském kraji Milan Chovanec, v Karlovarském kraji opět Josef Novotný a na Vysočině nestraník Jiří Běhounek. V Pardubickém kraji je jedničkou na kandidátce starosta Holic Ladislav Effenberk. V ostatních regionech jsou v čele kandidátek dosavadní poslanci.

Sobotka se sám rozhodl kandidovat jako jednička na jižní Moravě. „Dlouhodobě zastupuji Jihomoravský kraj v Poslanecké sněmovně a jsem s tímto regionem a se sociální demokracií v tomto regionu dlouhodobě spojen. Dvakrát se mi tam povedlo vyhrát volby do Poslanecké sněmovny a mým cílem je dosáhnout hattricku,“ vysvětlil nedávno Sobotka. Následován je místopředsedou Michalem Haškem.

Zleva předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil, místopředseda ČSSD Michal Hašek, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný, předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek | Foto: ČTK

Proti Sobotkovi postaví ODS na své kandidátce nestraníka, bývalého ministra školství a univerzitního profesora Petra Fialu.

Strana TOP 09 chce mít kandidátky schválené do 5. září. Stejně jako v minulých sněmovních volbách bude kandidovat s podporou Starostů a nezávislých.

V hlavním městě zřejmě nasadí svého předsedu Karla Schwarzenberga. A například exministr zdravotnictví Leoš Heger bude na čele kandidátky TOP 09 v Královéhradeckém kraji.

V čele komunistických kandidátek budou známé tváře - Vojtěch Filip za Jihočeský kraj, Stanislav Grospič za Středočeský a například pražské komunisty povede do voleb Marta Semelová, které dala její mateřská organizace přednost před místopředsedou strany Jiřím Dolejšem.

Vedení ODS uvažuje o tom, že bude mít při sestavování kandidátních listin poslední slovo. Podle předsedkyně sněmovny a místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové tak chtějí občanští demokraté předejít tomu, aby na kandidátkách byli lidé, kteří by mohli stranu poškodit.

Úřadující lídr občanských demokratů Martin Kuba bude pravděpodobně kandidovat v jižních Čechách, kde by se střetl s Filipem a hejtmanem Jiřím Zimolou z ČSSD. Kuba by ale mohl kandidovat i ve Středočeském kraji, kde by se utkal v souboji s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Předčasné volby se budou konat 25. a 26. října.

Jana Čermáková, Lenka Jansová, Michaela Vydrová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme