Lídrem čtyřkoalice je Cyril Svoboda

Politická rada čtyřkoalice vybrala za lídra tohoto politického subjektu překvapivě prvního místopředsedu KDU-ČSL Cyrila Svobodu. Ten na tuto funkci původně nekandidoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novinářům to v pozdních hodinách ve Žďáru nad Sázavou oznámil Svoboda s tím, že na stranickou funkci rezignuje. Informaci o tom, že rada se shodla na jménu lídra, znali novináři už večer. S novým šéfem čtyřkoalice se měli seznámit v 21.00. K tomu však došlo o více než dvě hodiny později. Cyril Svoboda Českému rozhlasu řekl, že nyní je jeho hlavním úkolem sestavení stínové vlády.

Svoboda má nyní za úkol do konce března sestavit stínovou vládu čtyřkoalice a vést toto opoziční seskupení v parlamentních volbách v roce 2002. Podle dohody bude stínová vláda sestavena tak, že v ní Unie svobody obsadí sedm křesel, lidovci čtyři, ODA dvě a DEU jedno.

Cyril Svoboda jako první místopředseda lidovců dlouhodobě usiloval o těsnější sepjetí strany se sociální demokracií. Teď je prý ale v jiné situaci, už proto, že postu druhého muže lidové strany se po zvolení lídrem musí vzdát.

Svoboda nahradil původního lidoveckého kandidáta Jaroslava Kopřivu. Právě jeho výběr vzbudil v minulosti celou řadu diskusí. Neúspěšný adept na funkci lídra čtyřkoalice Kopřiva řekl Českému rozhlasu, že chtěl jít do služby čtyřkoalice. Jasné konstatování, proč by to nemohl být on, prý neslyšel.

Uspokojení nad výsledkem jednání nakonec vyslovil i předseda Unie svobody Karel Kühnl, který se o post lídra ucházel. Jak řekl Českému rozhlasu, v dané situaci nebylo jiné řešení.

Stanislav Gross pro Český rozhlas uvedl, že si přál, aby čtyřkoalici vedl zástupce lidové strany.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Ivan Holas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme