Lídři koalice se prý blíží k dohodě o změnách v reformním balíku

Lídři koaličních stran se blíží ke shodě na společném pozměňovacím návrhu k reformě veřejných financí. Podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka budou právníci odpoledne zpracovávat konkrétní podobu návrhu. Odpoledne nebo večer se nad ním znovu sejdou koaliční lídři. Opozice tvrdě kritizuje vládní strany za to, jak na poslední chvíli podobu reformy dolaďují. Podle ČSSD nebudou mít poslanci čas na to, aby se s chystaným pozměňovacím návrhem vůbec seznámili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

představitelé ČSSD | Zdroj: ČTK

Lídr sociální demokracie Jiří Paroubek zdůrazňuje, že by všechny dodatečné změny v balíku reformních zákonů měly znovu projít tripartitou a sněmovními výbory. Opozice tak chce usilovat o delší lhůtu mezi druhým a třetím čtením návrhu zákona. Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, svolaná právě kvůli schvalování reformy, začala dnes odpoledne.

"Já mám rád ducha amatérismu, ale přeci jenom té improvizace v jednání této vládní koalice je mnoho, a já si vzpomínám na nabubřelá slova na adresu sociální demokracie o tom, kdo tady zdržuje, aby se mohlo pracovat. Vládní koalice svou neschopností zapříčiní, že ty věci budou projednávány s dalším časovým skluzem," řekl dnes Paroubek.

Lídr ČSSD současně zopakoval, že koaliční vláda nemůže s podporou sociálních demokratů pro reformní balík počítat.

Mezitím premiér a předseda ODS Mirek Topolánek oznámil, že poslanci jeho strany se dohodli na tom, jak by v budoucnosti mohly vypadat daně. Nyní se pokusí pro svůj návrh získat koaliční partnery. Jak konkrétně nový návrh ODS vypadá, ale neprozradil.

Podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka se dohoda na avizovaném komplexním pozměňovacím návrhu koaličních stran už rýsuje. Hotová ale zatím podle něj není s lidovcem Ludvíkem Hovorkou, který nechce ustoupit z požadavku, aby z reformy vypadly poplatky za návštěvu u lékaře pro děti do 15 let.

"Pan kolega Hovorka má problém; my se snažíme nalézt nějaké východisko, ale zase ne za každou cenu. A myslím, že se nám to daří. Teď už existuje shoda nad principy, které budou překlopeny do legislativně právní formy v podobě koaličního pozměňovacího návrhu. Ten se teď začne dávat dohromady," uvedl Bursík po jednom z koaličních jednání.

Marika Táborská, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme