Lídři koalice se zkouší dohodnout na řešení krize u večeře

Koaliční špičky hledají na neformální večeři cestu z vládní krize. Vpodvečer se kvůli tomu sešly v Kramářově vile. Premiér Petr Nečas (ODS) svolal jednání neobvykle ve formátu takzvané K12, tedy čtyři zástupci z každé strany. Bavit se zřejmě budou i o tajně pořízené nahrávce, z níž vyplývá, že bývalá šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí měla připravovat rozkol uvnitř strany spolu s ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda jednala o zvýšení DPH, Karel Schwarzenberg, Petr Nečas, Radek John | Foto: Filip Jandourek

Prezident Václav Klaus iniciativu premiéra zasednout s vládními partnery ke společnému stolu vítá, od politiků prý ale čeká jednání, nikoliv ultimáta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní jednání politiků shrnula reportérka Martina Spěváčková

Prezident se také podivil nad tím, že koalice se nově sejde ve formátu K12, když zatím platilo, že na jednání chodili vždy jen tři zástupci z každé strany.

„Nebyl jsem si jist, jestli dvanáct rovná se čtyřikrát tři, nebo třikrát čtyři,“ poznamenal Klaus.

Média spekulují, že Nečas zvolil netradiční formát jednání s vládními partnery, aby neporušil své prohlášení, že nesvolá koaliční schůzku, dokud prezident neodvolá ministry za Věci veřejné.

Sám Nečas rozhodnutí sejít se v rozšířeném formátu odůvodnil tím, že se chtěl seznámit s názory předsedů a místopředsedů poslaneckých klubů.

„Protože jsem nechtěl, aby se toto setkání odehrálo za zády vedení těchto dvou koaličních stran, tak jsem současně na tuto pracovní večeři pozval vždycky předsedu a místopředsedu příslušné koaliční strany,“ uvedl předseda vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

S čím přicházejí na večerní jednání koaličních špiček, řekly v Ozvěnách dne Radiožurnálu místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a místopředsedkyně VV Kateřina Klasnová

Lídři koalice se už dopoledne sešli na jednání vlády. Všichni shodně tvrdili, že vše proběhlo v pracovní a nekonfliktní atmosféře. „To nejde prožívat, tam všichni makají a na nějaké emoce není čas,“ říká šéf Věcí veřejných Radek John.

ODS, TOP 09 i Věci veřejné věří, že večerní jednání vnese víc světla do patové situace, ve které se vláda ocitla. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové z ODS by například ministerstvo vnitra, o jehož obsazení panují neshody, mohl řídit někdo mimo koalici.

„Aby byla lidově řečeno upuštěna pára, tak by bylo dobré, aby byl třeba nalezen někdo, kdo stojí mimo tři koaliční strany, kompetentní, schopný odborník, který by mohl ministerstvo řídit. To by mohlo být tím vstřícným krokem,“ řekla Němcová.

Nečas bude muset hájit ODS před nařčením, že VV podváděla

Na průběhu schůzky by se ale mohly podepsat nové informace serveru Týden.cz, že rozkol uvnitř Věcí veřejných připravovala tři čtvrtě roku odvolaná šéfka poslanců Kristýna Kočí spolu s ODS.

Místopředsedkyně sněmovny a VV Kateřina Klasnová řekla, že se o nahrávce budou chtít na jednání bavit a budou chtít od ODS slyšet vysvětlení. Zveřejnění nahrávky před večerní schůzkou Klasnová chápe jako cílený a načasovaný útok na Věci veřejné.

„Měla jsem pocit, že věci, které se objevily v médiích, jsou určitým způsobem časované, a protože jsem místopředsedkyně strany Věci veřejné, tak jsem měla pocit, že je to cílený útok na naší stranu,“ uvedla Klasnová.

Premiér Nečas se ještě před jednáním koaličních špiček proti spekulacím, že by se na organizovaní puče uvnitř strany měla podílet ODS, ostře ohradil. Jde podle něj o vnitřní problém nejmenšího vládního partnera.

Kočí tvrdí, že na nahrávce záměrně šířila spekulace. Nahrávka podle ní jasně prokazuje praktiky, které do politiky zavedla "politická divize bezpečnostní agentury ABL strana Věci veřejné".

Martina Spěváčková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme