Lídři koaličních stran hledají východisko z krize

Východisko z koaliční krize hledají za zavřenými dveřmi v Poslanecké sněmovně lídři vládních stran. Lidovci vyzvali premiéra k demisi, ten dal křesťanským demokratům do dneška čas, aby změnili svůj názor, jinak navrhne odvolání tří ministrů za KDU-ČSL. Rozhodné slovo chce od lídrů koaličních stran slyšet i prezident Václav Klaus. Lidovci na dnešní jednání přišli s tzv. postní dohodou. Ta spočívá v tom, že do březnového sjezdu ČSSD nebudou na sociální demokraty naléhat, aby odstoupil premiér Gross a nebudou situaci dál vyhrocovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání ve sněmovně | Foto: Michal Kamaryt

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek to ovšem před začátkem jednání nechtěl potvrdit. Zopakoval jen, že vždycky existuje nějaké řešení. Za důležité při tom považuje nezaměňovat příčiny a důsledky problému. "V tomto případě je příčina jediná - podnikání rodiny Grossovy. To znamená, bude-li vůle ze strany pana premiéra a sociálních demokratů tuto záležitost skutečně důsledně řešit, tak já si umím představit řadu variant, ale nesmí být zaměňovány důsledky a příčiny."

Premiér a úřadující předseda ČSSD Stanislav Gross přijel do Poslanecké sněmovny zhruba půl hodiny před začátkem schůzky. Protože ale přišel vedlejším vchodem, novinářům se vyhnul.

Miroslav Kalousek byl při příchodu na jednání velmi stručný a na otázku, s jakými požadavky přichází, pouze odpověděl: "S jednomyslným usnesením předsednictva naší strany. A to sdělíme našim partnerům při jednání."

Koaliční krize se začíná promítat i do vnitrostranické situace sociální demokracie. Podle některých jejích představitelů by do vedoucích funkcí ve straně neměli na velikonočním sjezdu kandidovat ti, kdo při nynější koaliční krizi nepodpořili premiéra Stanislava Grosse, když ho lidovci vyzvali k demisi. Ostře proti lidovcům na Grossově straně vystupuje od minulého týdne především vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Ten několik hodin před klíčovou schůzkou koaličních lídrů prohlásil, že nynější koaliční krize vyžaduje rychlé a rázné řešení.

Pro Zdeňka Škromacha je rozhodně nepřijatelné, aby se řešení koaličního sporu oddalovalo až do období po březnovém sjezdu ČSSD, a dnes se uzavřel jen dočasný smír. "Je potřeba udělat razantní řešení a to bez nějakých velkých odkladů. Možná pár dnů, možná týden, ale déle ne." Jak moc by řešení mělo být razantní to Zdeněk Škromach řídi nechce a odkazuje na dnešní koaliční jednání.

Opoziční politici čekají napjatě na to, jak si vládní strany se situací poradí. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová je velmi zvědavá, jaká stanoviska z jednání vládních stran vzejdou. "Protože pokud to bude tak, že na základě toho, že nyní paní Grossová se zbaví svých majetků a svého podnikání a to by měla být ta klička, která umožní lidové straně zůstat v této vládě, pak by mi to přišla jako velmi nefér hra se společností a politickou scénou, protože vydíratelný a korumpovatelný premiér by zůstal."

Na výsledek schůzky K9 budou podle poslance Pavla Kováčika okamžitě reagovat i komunisté. "My jsme připraveni se okamžitě poté, co bude výsledek znám, jak od Kalousků, tak do Grossů, jako poslanecký klub sejít a zaujmout aktuální stanovisko."

Najít cestu, jak se dostat ven z politické krize, to je cílem dnešní schůzky koaličních lídrů. K vyřešení roztržky vyzval také prezident Václav Klaus. Zatímco lidovci chtějí, aby premiér podal demisi, Gross hrozí vyloučením tří jejich ministrů z kabinetu. Unionisté netrvají na rezignaci Grosse, ale nezůstanou v kabinetu s ČSSD, pokud bude vláda závislá na komunistech.

Politický leader Sdružení nezávislých Josef Zieleniec, který jako ministr zahraničí zažil i krizi a pád vlády v roce 1997, hodnotí současnou situaci jako tragikomickou a ne tak vážnou, jako před 8 lety. "Je způsobena jedním člověkem, jeho chováním, které připomíná slona v porcelánu, ale především je to krize, která ukazuje na nedostatek systému. Jsem přesvědčen, že když se někdo dostane do situace, kdy nedokáže veřejnosti předložit věrohodný účet ze svého chování, měl by odejít, V západních demokracicích odchází lidé kvůli drobnějším přečinům."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme