Lídři koaličních stran podepsali smlouvu o nové vládě

Jmenování staronové koaliční vlády v čele s místopředsedou ČSSD Jiřím Paroubkem je už zřejmě jen otázkou několika hodin. Už ráno lídři vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali dohodu o spolupráci, v tomto volebním období už třetí. Hned poté přijal prezident Václav Klaus demisi premiéra Stanislava Grosse, s nímž automaticky končí i jeho dosavadní kabinet. Novou vládu je prezident připraven jmenovat ještě dnes odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Stanislav Gross | Foto: ČTK

Smlouva o nové vládě podle předsedy křesťanských demokratů Miroslava Kalouska obsahuje ustanovení, že koaliční partneři budou v zásadních věcech hlasovat společně a nebudou hledat podporu u opoziční komunistické strany.

"Je to otázka státního rozpočtu, je to otázka daní, poplatků, věci týkající se zásadních rozhodnutí ve věcech zahraniční a obranné politiky státu a otázky týkající se ochrany vlastnictví," vypočítal Kalousek.

K zajištění tohoto cíle v parlamentu bude uzavřena samostatná dohoda mezi poslaneckými i senátními kluby smluvních stran, uvádí se v dokumentu nazvaném Smlouva o spolupráci demokratických proevropských stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Na vypovězení smlouvy text nepamatuje.

Hned po podpisu smlouvy přijel Gross za prezidentem na Pražský hrad. Oba si za asistence novinářů potřásli rukama, promluvili spolu jen šeptem a za zavřenými dveřmi pak Gross předal Václavu Klausovi hnědé desky demisí své vlády. Jak potvrdil mluvčí prezidenta, Klaus demisi přijal.

Nastupující předseda vlády Jiří Paroubek dorazí k prezidentovi ve 14 hodin. Při tomto setkání ho Klaus oficiálně pověří sestavením kabinetu. Prezident je také připraven odpoledne nebo večer jmenovat i jednotlivé ministry. Paroubek očekává, že se tak stane pravděpodobně v 17:00.

Na seznamu nových ministrů zatím stále chybí nástupce Vladimíra Mlynáře v čele ministerstva informatiky. Podle posledních informací by se jím měla stát jeho náměstkyně Dana Bérová. Kandidaturu Bérové by měl odpoledne definitivně potvrdit republikový výbor Unie svobody-DEU.

O kandidátech na ostatní vládní funkce je už rozhodnuto. Vláda bude jen nepatrnou obměnou té odcházející, objeví se v ní jen čtyři nové tváře a navíc chce navázat na program své předchůdkyně. Nejvíce, 12 křesel, obsadí v 18členném kabinetu socialisté, po třech lidovci a unionisté. Rozhodovat bude většinovým hlasováním.

Pokud Klaus dnes Paroubkův kabinet jmenuje, ještě dnes se noví ministři sejdou na krátkém zasedání ve Strakově akademii. Mezi první úkoly vlády bude příprava programového prohlášení a žádost, aby jí Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru. Bez toho vláda nemůže začít plnohodnotně pracovat.

Vláda musí požádat o důvěru do třiceti dnů. Podle neoficiálních informací by sněmovna mohla o důvěře hlasovat v první polovině května. Zatím vše nasvědčuje tomu, že ve dvousetčlenné sněmovně by nový kabinet mohlo podpořit všech 101 poslanců koaličních stran. Někteří poslanci ČSSD, kteří nejsou spokojeni se smlouvou, ale s podporou váhají.

První prioritou nového kabinetu, který má podle smlouvy pracovat až do jmenování nové vlády po řádných volbách v polovině příštího roku, je ratifikace evropské ústavy. Dalšími úkoly, které by měl ještě do voleb splnit, je snížení daní z středních a nízkých příjmů, příprava tezí důchodové reformy, předložení zákona o střetu zájmů, zákona o úpadku a státního rozpočtu.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme