Lídři koaličních stran podepsali smlouvu o nové vládě

Jmenování staronové koaliční vlády v čele s místopředsedou ČSSD Jiřím Paroubkem je už zřejmě jen otázkou několika hodin. Už ráno lídři vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsali dohodu o spolupráci, v tomto volebním období už třetí. Hned poté přijal prezident Václav Klaus demisi premiéra Stanislava Grosse, s nímž automaticky končí i jeho dosavadní kabinet. Novou vládu je prezident připraven jmenovat ještě dnes odpoledne.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus, Stanislav Gross

Václav Klaus, Stanislav Gross | Zdroj: ČTK

Smlouva o nové vládě podle předsedy křesťanských demokratů Miroslava Kalouska obsahuje ustanovení, že koaliční partneři budou v zásadních věcech hlasovat společně a nebudou hledat podporu u opoziční komunistické strany.

"Je to otázka státního rozpočtu, je to otázka daní, poplatků, věci týkající se zásadních rozhodnutí ve věcech zahraniční a obranné politiky státu a otázky týkající se ochrany vlastnictví," vypočítal Kalousek.

K zajištění tohoto cíle v parlamentu bude uzavřena samostatná dohoda mezi poslaneckými i senátními kluby smluvních stran, uvádí se v dokumentu nazvaném Smlouva o spolupráci demokratických proevropských stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Na vypovězení smlouvy text nepamatuje.

Hned po podpisu smlouvy přijel Gross za prezidentem na Pražský hrad. Oba si za asistence novinářů potřásli rukama, promluvili spolu jen šeptem a za zavřenými dveřmi pak Gross předal Václavu Klausovi hnědé desky demisí své vlády. Jak potvrdil mluvčí prezidenta, Klaus demisi přijal.

Nastupující předseda vlády Jiří Paroubek dorazí k prezidentovi ve 14 hodin. Při tomto setkání ho Klaus oficiálně pověří sestavením kabinetu. Prezident je také připraven odpoledne nebo večer jmenovat i jednotlivé ministry. Paroubek očekává, že se tak stane pravděpodobně v 17:00.

Na seznamu nových ministrů zatím stále chybí nástupce Vladimíra Mlynáře v čele ministerstva informatiky. Podle posledních informací by se jím měla stát jeho náměstkyně Dana Bérová. Kandidaturu Bérové by měl odpoledne definitivně potvrdit republikový výbor Unie svobody-DEU.

O kandidátech na ostatní vládní funkce je už rozhodnuto. Vláda bude jen nepatrnou obměnou té odcházející, objeví se v ní jen čtyři nové tváře a navíc chce navázat na program své předchůdkyně. Nejvíce, 12 křesel, obsadí v 18členném kabinetu socialisté, po třech lidovci a unionisté. Rozhodovat bude většinovým hlasováním.

Pokud Klaus dnes Paroubkův kabinet jmenuje, ještě dnes se noví ministři sejdou na krátkém zasedání ve Strakově akademii. Mezi první úkoly vlády bude příprava programového prohlášení a žádost, aby jí Poslanecká sněmovna vyslovila důvěru. Bez toho vláda nemůže začít plnohodnotně pracovat.

Vláda musí požádat o důvěru do třiceti dnů. Podle neoficiálních informací by sněmovna mohla o důvěře hlasovat v první polovině května. Zatím vše nasvědčuje tomu, že ve dvousetčlenné sněmovně by nový kabinet mohlo podpořit všech 101 poslanců koaličních stran. Někteří poslanci ČSSD, kteří nejsou spokojeni se smlouvou, ale s podporou váhají.

První prioritou nového kabinetu, který má podle smlouvy pracovat až do jmenování nové vlády po řádných volbách v polovině příštího roku, je ratifikace evropské ústavy. Dalšími úkoly, které by měl ještě do voleb splnit, je snížení daní z středních a nízkých příjmů, příprava tezí důchodové reformy, předložení zákona o střetu zájmů, zákona o úpadku a státního rozpočtu.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme