Lídři rozpadlé koalice jednají o možné nové vládě

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU se večer sešly na úřadu vlády, aby se pokusily domluvit na nové vládě. Vyjednavači stran bývalé koalice přijížděli s ochotou vyjednávat a dohodnout se. Cesta k dohodě ale nebude snadná ani krátká. Lidovci nemíní přistoupit na požadavek ČSSD, aby se v novém kabinetu už neobjevili jejich ministři, kteří podali demisi. I unionisté chtějí ponechat výběr svých zástupců na vlastním uvážení. Kromě lídrů tří stran se schůzky účastní i kandidát ČSSD na budoucího premiéra Jan Kohout.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kohout vchází do Strakovy akademie

J. Kohout vchází do Strakovy akademie | Foto: Marta Myšková

Jednání sociálních demokratů, lidovců a unionistů by mělo vést ke společné jednorázové dohodě, která by umožnila vládu do řádných voleb. Pokud se podaří smlouvu uzavřít, Stanislav Gross rezignuje. Novým premiérem by se v takovém případě stal zřejmě diplomat Jan Kohout.

Jako případný předseda vlády by se chtěl nejvíc soustředit na přijetí evropské ústavní smlouvy. Obrátil by se v této souvislosti také na Ústavní soud: "Myslím si, že je zapotřebí, aby zde bylo skutečně jasné stanovisko Ústavního soudu, zda evropskou ústavní smlouvu je možno ratifikovat v parlamentu, případně jakou většinou v parlamentu,popřípadě jakým způsobem. To si myslím, že je nejdůležitější."

Cesta k dohodě stran bývalé koalice ale nebude jednoduchá. ČSSD nechce, aby v proevropsky orientovaném kabinetu, který dovede zemi k řádným volbám, zasedly stranické špičky. Sociální demokraté naznačili, že si nedovedou v takovém týmu představit tři lidovecké ministry, kteří "rozbili" koalici a podali demisi.

KDU-ČSL ale trvá na tom, že personální nominace bude suverénní rozhodnutí jejich strany. Předseda lidovců Miroslav Kalousek zatím nevidí důvod proč by v nové vládě neměli zasednout vyjma zkompromitovaného premiéra Grosse také dosavadní ministři KDU-ČSL. Zvláště když podle Kalouska odváděli svoji práci dobře a navíc by k tomuto personálnímu kroku došlo rok před řádnými volbami: "Výměna ministrů na jejich jednotlivých pozicích samozřejmě znamená oslabení práce těch úřadů. Já to nevylučuji, jenom se domnívám, že takové změny mají smysl jedině tehdy, když jsou to změny k lepšímu"

Unionisté jsou připraveni o vzniku proevropské vlády jednat. Mají ale podmínku, že vláda nebude závislá na podpoře KSČM a že bude pokračovat v prosazování reforem.

Předseda ODS Mirek Topolánek už v pátek připomněl, že od ODS snad nikdo nečeká, že by případný nový kabinet podpořila. "Sociální demokraté chtějí celou vládní krizi protahovat, aby i z časových důvodů nebylo možné uspořádat předčasné volby," domnívá se předseda občanských demokratů. "Tyto volby nejsou pro ODS cíl, ale prostředek k řešení současné situace," dodal.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme