Lídři rozpadlé koalice jednají o možné nové vládě

Špičky ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody- DEU se večer sešly na úřadu vlády, aby se pokusily domluvit na nové vládě. Vyjednavači stran bývalé koalice přijížděli s ochotou vyjednávat a dohodnout se. Cesta k dohodě ale nebude snadná ani krátká. Lidovci nemíní přistoupit na požadavek ČSSD, aby se v novém kabinetu už neobjevili jejich ministři, kteří podali demisi. I unionisté chtějí ponechat výběr svých zástupců na vlastním uvážení. Kromě lídrů tří stran se schůzky účastní i kandidát ČSSD na budoucího premiéra Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kohout vchází do Strakovy akademie | Foto: Marta Myšková

Jednání sociálních demokratů, lidovců a unionistů by mělo vést ke společné jednorázové dohodě, která by umožnila vládu do řádných voleb. Pokud se podaří smlouvu uzavřít, Stanislav Gross rezignuje. Novým premiérem by se v takovém případě stal zřejmě diplomat Jan Kohout.

Jako případný předseda vlády by se chtěl nejvíc soustředit na přijetí evropské ústavní smlouvy. Obrátil by se v této souvislosti také na Ústavní soud: "Myslím si, že je zapotřebí, aby zde bylo skutečně jasné stanovisko Ústavního soudu, zda evropskou ústavní smlouvu je možno ratifikovat v parlamentu, případně jakou většinou v parlamentu,popřípadě jakým způsobem. To si myslím, že je nejdůležitější."

Cesta k dohodě stran bývalé koalice ale nebude jednoduchá. ČSSD nechce, aby v proevropsky orientovaném kabinetu, který dovede zemi k řádným volbám, zasedly stranické špičky. Sociální demokraté naznačili, že si nedovedou v takovém týmu představit tři lidovecké ministry, kteří "rozbili" koalici a podali demisi.

KDU-ČSL ale trvá na tom, že personální nominace bude suverénní rozhodnutí jejich strany. Předseda lidovců Miroslav Kalousek zatím nevidí důvod proč by v nové vládě neměli zasednout vyjma zkompromitovaného premiéra Grosse také dosavadní ministři KDU-ČSL. Zvláště když podle Kalouska odváděli svoji práci dobře a navíc by k tomuto personálnímu kroku došlo rok před řádnými volbami: "Výměna ministrů na jejich jednotlivých pozicích samozřejmě znamená oslabení práce těch úřadů. Já to nevylučuji, jenom se domnívám, že takové změny mají smysl jedině tehdy, když jsou to změny k lepšímu"

Unionisté jsou připraveni o vzniku proevropské vlády jednat. Mají ale podmínku, že vláda nebude závislá na podpoře KSČM a že bude pokračovat v prosazování reforem.

Předseda ODS Mirek Topolánek už v pátek připomněl, že od ODS snad nikdo nečeká, že by případný nový kabinet podpořila. "Sociální demokraté chtějí celou vládní krizi protahovat, aby i z časových důvodů nebylo možné uspořádat předčasné volby," domnívá se předseda občanských demokratů. "Tyto volby nejsou pro ODS cíl, ale prostředek k řešení současné situace," dodal.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme