Kovaříkovo dovolání v kauze lihové mafie nejvyšší soud zamítl. Potvrdil mu trest

Nejvyšší soud potvrdil Ivanu Kováříkovi trest devět let a dva měsíce vězení za podíl na aktivitách takzvané lihové mafie, organizované zločinecké skupiny v čele se zlínským podnikatelem Radkem Březinou. Kovářík byl správcem jeho ostravského areálu. Nejvyšší soud rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil obsáhlé odůvodnění na svém webu.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší soud

Nejvyšší soud potvrdil Ivanu Kováříkovi trest devět let a dva měsíce vězení za podíl na aktivitách takzvané lihové mafie (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V mezičase Kovářík nepravomocně dostal zpřísněný trest devět let a osm měsíců kvůli ovlivňování svědků v lihové kauze.

Šéf lihové mafie zůstane ve vězení. Ústavní soud zamítl jeho stížnost kvůli podmínečnému propuštění

Číst článek

Lihová mafie obchodovala řadu let ve velkém rozsahu s nezdaněným lihem, Kovářík byl podle pravomocného verdiktu její součástí. V dovolání uplatnil řadu námitek.

Například tvrdil, že popis skutkového stavu je nepřezkoumatelný, zčásti nesrozumitelný a nekompletní. Skutková zjištění soudů jsou podle něj v extrémním nesouladu s provedenými důkazy, obecně známými skutečnostmi i obsahem právní úpravy.

Nejvyšší soud však většinu námitek označil za neopodstatněnou. „Důvod ke zrušení dovoláním napadených rozhodnutí nevyvstal ani z hlediska námitek skutkového charakteru, neboť tvrzený extrémní nesoulad tato rozhodnutí nezatěžuje a jejich vydáním nedošlo ani k porušení práva obviněného na spravedlivý proces,“ stojí v rozhodnutí.

Brněnský soud zpřísnil trest lihovému bossovi Březinovi na 14 let a devět měsíců. Ovlivňoval svědky

Číst článek

Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Líh, který neprošel denaturací, ukrývali v podzemních nádržích v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina.

Poté jej odváželi kamiony přímo odběratelům nebo do tajných skladů – správcem toho ostravského byl Kovářík. Muž po celou dobu vinu popíral.

Trest dostal Kovářík i za starší část kauzy, která byla původně zastavena kvůli promlčení. Na základě dovolání žalobce ji ale nařídil projednat Nejvyšší soud. Šlo o čištění lihu v Ostravě v letech 1998 až 2001. Líh měl sloužit k nelegální výrobě alkoholu.

Hlavní organizátor lihové mafie Březina si za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun odpykává 13 let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme