Policie navrhla obžalovat muže, který podle ní kryl daňové podvody lihové mafie kolem Radka Březiny

Daňové podvody lihové mafie kolem Radka Březiny za čtvrt miliardy korun údajně kryl muž, kterého nyní navrhla policie obžalovat. Muž podle policie od členů mafie fiktivně nakupoval autokosmetiku. Těmito obchody pak mafie zakrývala nelegální prodej lihu na výrobu alkoholických nápojů. V tiskové zprávě to dnes oznámila Iva Knolová z tiskového oddělení Národní centrály proti organizovanému zločinu. Muži hrozí několik let vězení.

Praha/Ostrava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Březina u olomouckého soudu 6. června 2017

Radek Březina u olomouckého soudu 6. června 2017 | Zdroj: ČTK

Obviněný podle detektivů ostravské expozitury protimafiánské centrály pomáhal mafii zakrýt daňové machinace jako jednatel a společník odběratelské firmy nejméně od počátku roku 2009 do konce roku 2010. Mafie podle dřívějších informací nakupovala líh nezatížený spotřební daní oficiálně na výrobu kapaliny do ostřikovačů v autech. Následně ho ale prodávala výrobcům lihovin.

Kauza lihové mafie: soud na podmínku propustil z vězení Tomáše Březinu

Číst článek

„Obviněný muž měl krýt tuto nezákonnou činnost tím, že za svou firmu potvrzoval fiktivními účetními doklady nákup výrobků autokosmetiky, jimiž produkční firma vykazovala spotřebu lihu,“ uvedla Knolová.

Firma obviněného však ve skutečnosti podle vyšetřovatelů od společnosti šéfa mafie žádné výrobky neodebrala. „Svou činností tak měl (obviněný muž) pomoci zatajit před správcem spotřební daně daňovou povinnost, která by jinak produkční společnosti při legálním prodeji lihu náležela. Za období roku 2009 až 2010 pomohl zastřít dodavatelské firmě krácení daně ve výši bezmála čtvrt miliardy korun,“ sdělila Knolová. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Lihová mafie

Na rozsáhlé obchody s nezdaněným lihem, za kterými jako hlavní organizátor stál Radek Březina, upozornila na podzim 2012 série úmrtí v Česku po vypití nelegálně vyrobených lihovin.

Podnikatel Březina z Kostelce u Zlína byl i podle svého přiznání hlavou organizace, která téměř za 15 let dodala na trh desítky milionů litrů lihu. Skupina jej získávala z Březinovy firmy Morávia-Chem, oficiálně výrobce kapaliny do ostřikovačů.

V roce 2015 vyměřil olomoucký krajský soud Březinovi a dalším sedmi obžalovaným za účast na organizované skupině a krácení daně tresty vězení od čtyř do více než 13 let. Nejvyšší trest dostal Radek Březina. Jednoho z obžalovaných soud potrestal podmínkou.

Loni olomoucký vrchní soud v odvolacím jednání tresty většině obžalovaných potvrdil. Radek Březina a další odsouzení neuspěli ani s dovoláním u Nejvyššího soudu. Bratr Radka Březiny Tomáš byl letos v listopadu z vězení propuštěn na podmínku. S policií spolupracoval a pomohl odkrýt činnost mafie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme