Likérka Drak: Nové kolky nic neřeší

Během dneška se objevily náznaky toho, jak by bylo možné odblokovat zákaz prodeje tvrdého alkoholu. Ve skladech je nyní kvůli částečné prohibici podle dostupných údajů přes 20 milionů lahví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závadný alkohol - barel a etiketa - Original vodka jemná (Likérka Drak) - dle výrobce zfalšovaná etiketa | Foto: Policie ČR, koláž Český rozhlas

Jednou z možností je překontrolovat a překolkovat jejich šarže. Další variantou je povolit jen prodej alkoholu vyrobeného nebo dovezeného po vypuknutí metanolové aféry. A každá nová láhev by měla mít osvědčení o svém původu, aby bylo možné dohledat výrobce.

„Kontrolní páskou budou značeny jenom výrobky, které se dostanou do volného oběhu, tedy od výrobců nebo od dovozců, vlastně do maloobchodu, po nabytí účinnosti té vyhlášky,“ uvedl první náměstek ministra financí Ladislav Minčič.

To se bude dít v případě, že to schválí vláda na svém večerním zasedání.

Přehrát

00:00 / 00:00

První náměstek ministra financí Ladislav Minčič a jednatel společnosti Likérka Drak Pavel Čaniga mluví o kolkování lahví v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

„Vyhláška by ponechala v platnosti doposud označené lihoviny a destiláty s tím, že doposud platí ono mimořádné opatření pana ministra Hegera, podle něhož je prodej těchto výrobků zakázán, a ony tedy nebudou prodávány. Otázka toho, co s těmi 20 miliony lahví dělat, jakým způsobem s nimi nakládat, jestli se budou nějakým způsobem překolkovávat a podobně, touto vyhláškou, kterou jsem zmínil, řešena nebude,“ řekl Ladislav Minčič.

Částečné odblokování trhu s tvrdým alkoholem by podle jeho slov mohlo trvat maximálně dvacet dnů za předpokladu, že se vláda dnes dohodne o urychleném postupu.

Tvrdý alkohol se vrátí do distribuce pouze s novými kolky

Číst článek

Podle jednatele společnosti Likérka Drak Pavla Čanigy se jedná o příliš složitý postup.

„Myslím si, že kolky nic neřeší, že tam je to o legislativě a hlídání lihu od začátku prakticky,“ uvedl Pavel Čaniga.

Klaus: Aféra s metylalkoholem je vážnou systémovou chybou

Číst článek

„Dá se očekávat, a vyplývá to i z prohlášení jak pana ministra Hegera, tak i pana premiéra, že to nové označení novými kontrolními páskami bude propojeno s tím, že budou nutná k prodeji každé konkrétní lihoviny také prohlášení výrobce, dovozce nebo distributora o původu té lihoviny,“ vysvětlil Ladislav Minčič.

Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme