Likvidace ekologických škod po sovětské armádě už stála stovky milionů

27. června 1991, tedy přesně před 22 lety, opustil tehdejší Československo poslední sovětský voják. Bývalé vojenské prostory, ve kterých Sověti působili, se ale s následky jejich pobytu vypořádávají dodnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milovice, zchátralý kulturní dům u bývalého letiště

Milovice, zchátralý kulturní dům u bývalého letiště | Foto: Filip Jandourek

„Když jsme do těch prostorů poprvé přišli, bylo až nepředstavitelné, jaké technické zrůdnosti tam byly používány.“

„Například potrubí, kterým se dopravovala topná nafta, bylo z hrdlových vodovodních trubek utěsněných pouze provazy, a z každého hrdla kapala topná nafta,“ popsal tehdejší náměstek českého ministra životního prostředí Václav Hučka.

Po okupaci Československa v roce 1968 měli Sověti k dispozici na Slovensku dva vojenské prostory a v Česku tři - Milovice, Ralsko a Libavá.

„V prosinci 1991 byly po odchodu sovětských vojsk usnesením vlády zrušeny újezdy Milovice a Ralsko, zatímco vojenský újezd Libavá nadále využívá Armáda České republiky,“ připomíná mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké ekologické škody zanechali sovětští vojáci na československém území, zjišťoval Petr Medek

Jak v Ralsku, tak v Milovicích se muselo začít s čištěním půdy od ropných látek. V Ralsku navíc byla půda nasáklá chemikáliemi z prádelny sovětských uniforem.

Do roku 2010 stála sanace jeden a půl miliardy korun. Náklady přitom měla zaplatit sovětská strana. K tomu ale nikdy nedošlo.

Čeští vojáci navíc museli zlikvidovat tuny nevybuchlé munice. „Za 10 let tam celkem asanovali přes 1300 staveb, vyčistili přes 5 tisíc hektarů území a dohromady našli 185 tisíc kusů různých druhů munice,“ dodal Pejšek.

Před 22 lety odešel z tehdejšího Československa poslední sovětský voják

Číst článek

Třeba v Ralsku ale 80 procent nalezené munice pocházelo z výzbroje wehrmachtu, který tady cvičil svoje vojáky během druhé světové války.

V Míšově v Brdech vzpomínají na sovětské vojáky jako na okupanty i přátele

Číst článek

Stará Voda, nápisy na zdi kostela | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Miloš Hlávka

Petr Medek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme