Odstranění nebezpečného odpadu u Frýdku-Místku bude stát miliony, odvážet ho začnou v úterý

Likvidace nebezpečného a nelegálně uloženého odpadu v hale ve Starém Městě nedaleko Frýdku-Místku začne v úterý. Magistrát Frýdku-Místku, na jehož náklady se bude 500 000 litrů zatím neznámé chemikálie likvidovat, do té doby najde firmu, která barely odveze. Vyjde to na miliony korun, řekl v pátek primátor Michal Pobucký (ČSSD). V Bohumíně, kde pravděpodobně stejná firma uložila 150 000 litrů odpadu, čekají, až barely odstraní vlastník odpadu.

Frýdek-Místek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Starém Městě na Frýdecko-Místecku byl odhalen sklad nebezpečného odpadu | Foto: Michal Polášek | Zdroj: Český rozhlas

„Oslovili jsme několik firem, některé zase kontaktovaly přímo nás. V nejbližších dnech budeme mít cenové nabídky. Pak vybereme firmu. Pokud vše půjde dobře, v úterý začne likvidace odpadů,“ řekl Pobucký.

Dodal, že hasiči zatím odebrali vzorky jen z několika barelů. Do útrob haly se ještě nedostali, a to také vzhledem k tomu, jak jsou barely nebezpečně naskládány i přes sebe.

Na Frýdecko-Místecku objevili 200 palet nebezpečného odpadu. Primátor svolal krizový štáb

Číst článek

Vybraná firma proto podle Pobuckého bude postupně barely odvážet do svého areálu. „Tyto společnosti mají i svoje vlastní laboratoře. V nich jsou schopni velmi rychle zjistit, o jaké látky se jedná. Takže předpokládáme, že firma odpad odveze, provede analýzu a také zlikviduje,“ řekl primátor.

Zatím podle něj není možné odhadnout náklady, které si likvidace odpadu vyžádá. „Vyplyne to z nabídek. Odhadujeme ale, že to bude v řádu milionů korun,“ řekl. Město pak bude náklady vymáhat po původci problému. „Pokud bude znám. Když se nepodaří najít, můžeme oslovit Moravskoslezský kraj i stát, který v takových případech může pomoci,“ uvedl Pobucký.

Policie hledá viníka

Domnívá se, že odpad do hal na Frýdecko-Místecku a Karvinsku navezl tentýž subjekt. „S největší pravděpodobností půjde o jeden zdroj. Vypadá to hodně organizované a sofistikované. Obávám se, že bude obtížné dohledat samotné organizátory,“ řekl Pobucký.

Ve Starém-Městě se v hale našlo 500 000 litrů neznámého odpadu, v Bohumíně-Pudlově pak dalších 150 000 litrů. Bohumínská radnice vyčkává, až odpad odveze jeho majitel. „V našem případě je uloženo mnohem méně odpadu. Situace není navíc akutní, nehrozí únik látek a kontaminace půdy či zemních bod,“ řekla Jana Končítková z bohumínské radnice.

Policie dál hledá viníka. „Moravskoslezští policisté aktuálně prověřují dva případy nálezů dosud nespecifikovaných látek, zřejmě odpadů. Policisté provedli a provádí ohledání místa události. Zajistili jsme vzorky látky, některé výsledky analýz již k dispozici máme. Policie spolupracuje se všemi dotčenými orgány. Vzhledem ke stavu řízení předmětné věci nelze aktuálně detailní informace poskytnout,“ uvedla mluvčí policie Gabriela Pokorná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme