Počty zločinů a přestupků, nahlášení i vyřešení. Policie zveřejnila online mapy kriminality v Česku

Policie v úterý zveřejnila online mapy kriminality v Česku. Kdokoli si může v mapách vyhledat počty různých druhů zločinů a přestupků v jednotlivých obcích i částech obcí. Lidé se z mapy dozví například i to, kdy byl čin nahlášen a zda byl odhalen pachatel. Mapa ale neukáže s ohledem na oběti zločinů přesné místo, kde se trestný čin stal. Policie to oznámila na svém webu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v úterý zveřejnila on-line mapy kriminality v Česku | Zdroj: Policie České republiky

Části map, které nebudou přístupné všem, pak mají sloužit obcím a policii, například pro plánování činnosti strážníků či preventivních opatření.

Výmluva na autorský zákon neobstála, policie musí zveřejnit mapu policejních okrsků

Číst článek

On-line mapy kriminality mají tři úrovně. První je dostupná komukoli bez přihlášení. Na ní lidé najdou informace o počtech zločinů a přestupků v určité oblasti za období, jaké si na mapě zvolí. Mohou si také vybrat, které konkrétní zločiny chtějí na mapě zobrazit.

K dispozici jsou údaje o široké škále činů od vražd přes krádeže až po dopravní nehody a přestupky. Zájemce si může zobrazit třeba informace o celé skupině zločinů, například o krádežích, nebo o konkrétním typu činu – třeba o krádežích aut.

Při kliknutí na konkrétní obec mapa ukáže také údaje za části obcí. Vzhledem k ochraně osobních údajů a ochraně obětí zločinů se ale na mapě nezobrazí konkrétní místo činu. V detailním zobrazení za obce se následně lidé dozvědí datum a čas oznámení zločinu či přestupku a to, zda byl objasněn.

Soudní spor

V mapě jsou k nalezení i informace, za jejichž zveřejnění policie v minulosti požadovala od datového novináře Českého rozhlasu bezmála 26 milionů korun. V tom policii dala za pravdu i justice, naposledy 3. senát Nejvyššího správního soudu v sestavě předsedy Radovana Havelce a soudců Tomáše Rychlého a Jaroslava Vlašína. Podle soudců informace, které nyní policie vystavila na webu kriminalita.policie.cz, není možné zveřejnit z právních i technických důvodů.

Lidé si také mohou z webu stáhnout podklady map. „Data z map jsou v otevřeném formátu, čímž dáváme odborníkům možnost si je stáhnout a dál s nimi pracovat, například vytvářet mobilní aplikace pro veřejnost v oblasti bezpečnosti a prevence kriminality,“ sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Představitelé obcí a policie se po přihlášení dostanou k dalším podrobnějším úrovním map. „Hlavním cílem ve všech rovinách je dále snižovat již tak rekordně nízkou kriminalitu v České republice, zvyšovat její objasněnost, cíleně plánovat policejní hlídky a preventivní opatření do těch skutečně nejrizikovějších míst, snižovat administrativu, a naopak zvýšit pobyt policistů v ulicích,“ uvedl první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Zatím jsou k dispozici data pro vybrané pilotní obce. Po dokončení pilotního provozu ministerstvo vnitra a státní policie projekt vyhodnotí a výstupy upraví podle zkušeností a podnětů.

cib, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme