Linhart: Volební úspěch Dělnické strany by mohl předznamenat vlnu násilí

Dva čeští vojáci, kteří v Afghánistánu nosili na přílbách nacistické symboly, už v armádě nejsou. Oznámil to ministr obrany Martin Barták s tím, že veřejnost musí být ujištěna o tom, že se nic nebude zametat pod koberec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neonacisté | Foto: Štěpánka Budková

Na jedné straně je tu tedy rázná reakce vedení resortu, na straně druhé zůstává skutečností, že se v armádě objevili lidé, kterým přišlo vhod nosit nacistické symboly.

Shodou okolností se v úterý v horní komoře českého parlamentu konalo veřejné slyšení, na kterém se mluvilo o ochraně společnosti před neonacismem. Podle ředitele odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martina Linharta je v obecné rovině podobné potrestání lidí v ozbrojených silách dobrým příkladem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reditel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra Martin Linhart o české neonacistické scéně.

"Je dobře, že k potrestání došlo. Úkolem všech ministerstev, pod která spadají různé bezpečnostní složky, je ale takovýmto excesům předcházet. Je důležité, aby lidé, kteří takto smýšlejí, se do zmíněných sborů vůbec nedostali," řekl v Radiofóru Českého rozhlasu 1 Linhart.

Sám Linhart v Senátu vedl debatu o trendech na české neonacistické scéně. Podle něj se ale prorůstání neonacistů do bezpečnostních sborů nestává moderním trendem.

"Neonacisté patrně vědí, že státní správa se tomuto tématu intenzivně věnuje a přichází z řadou opatření, která tomu poměrně účelně brání. Mluvit o trendu by se dalo v době, kdy se česká armáda profesionalizovala," řekl ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

DS je nejvýznamnější extrémně pravicovou stranou v ČR

Otázkou tedy zůstává, jak silná neonacistická scéně v Česku nyní je. Podle Linharta se nedá určit nějaký jednoznačný závěr:

"V Senátu se nemluvilo o aktuálních trendech nárůstu nebo poklesu. Snažili jsme se spíše o hledání nových preventivních řešení. Nicméně aktuální trend nikterak nevybočuje z dlouhodobého poklesu."

Linhart ještě pozornil, že pokud by vláda ani na druhý pokus neuspěla se zákazem krajně pravicové Dělnické strany, mohlo by to vést k radikalizaci jejích příznivců a jejich akcí.

"Existuje řada scénářů, které můžeme s ohledem do historie předjímat. Hlavně s ohledem na případný úspěch či neúspěch této strany ve volbách. V případě úspěchu DS by se například mohlo stát, že radikálnější složky strany nebudou souhlasit s politikou vedení a uchýlí se například k menším násilným akcím," řekl Linhart v Radiofóru.

Podle něj se dá jednoznačně říci, že Dělnická strana je nejvýznamnější organizovanou silou na české krajně pravicové scéně.

Lukáš Vincourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme