Linka bezpečí pomáhá nejen před strachem z vysvědčení

Zítra se bude rozdávat vysvědčení. Většina školáků se těší a bere to jako start ke dvěma měsícům volna. Některé děti se ale tohoto dne bojí. Problémy se školou a špatné známky dokážou někdy vyvolat nepřiměřenou reakci. To potvrzují každoročně i pracovníci Linky bezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tlačítka telefonního přístroje | Foto: Jan Rosenauer

Děti na Linku bezpečí, kterou provozuje Nadace Naše dítě, touto dobou nejčastěji volají ze strachu: "Mají obavy, jak budou rodiče reagovat, zda je rodiče vůbec vyslechnou, jak se zachovají," říká psycholožka linky Ilona Španihelová. Dítě podle ní zavolá ze strachu, že ho budou rodiče kvůli špatným známkám trestat, anebo když neví, jak doma říci, že vysvědčení je horší, než čekalo.

V mnoha případech ale dítě zpanikaří až v den rozdání vysvědčení, kdy vidí známky černé na bílém. Počet telefonátů dětí už během června zaznamená linka až dvojnásobek. Odborníci dítě vyslechnou, nechají ho vypovídat z problémů, kterými mohou být například šikana nebo rozvod rodičů. Snaží se pak spolu s dítem najít východisko.

Bezlatná linka Linka bezpečí na čísle 800 155 555 složí celoročně non stop. Od zítřka až do čtvrtka bude posílena. Stejně tak i Linka Vzkaz domů na čísle 800 111 113. Ta slouží k předání informací od dítěte k rodičům, ale i naopak od rodičů k dítěti, které má z různých důvodů obavy vrátit se domů.

Odborníci jsou připraveni poradit i rodičům, co udělat, aby na místo facek bylo vysvědčení příští rok lepší.

Milan Kopp, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme