Lipavský chce do zahraniční politiky vrátit lidská práva, výzvou je i evropské předsednictví

Nový ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) chce do zahraniční politiky vrátit lidskoprávní rozměr. Velkou výzvou pro nadcházející rok je podle něj české předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině příštího roku. Řekl to na sobotní tiskové konferenci poté, co jej premiér Petr Fiala (ODS) uvedl do úřadu. Premiér poznamenal, že pokud by se vyčleněné peníze na předsednictví ukázaly jako nedostatečné, je vláda připravena finance přidat.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Lipavský (Piráti) a Petr Fiala (ODS) na ministerstvu zahraničí

Za velkou výzvu považuje Lipavský předsednictví v Radě EU. Fiala uvedl, že pokud by se vyčleněné peníze na předsednictví ukázaly jako nedostatečné, je vláda připravena finance přidat | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Hlavním cílem bude podle Lipavského posílit dobré jméno a postavení Česka za hranicemi. Chce usilovat o konsensus na zahraniční politice mezi Parlamentem, vládou a dalšími klíčovými hráči. „Když jedeme do zahraničí, reprezentujeme Českou republiku, ne stranické zájmy,“ poznamenal.

Ministři Fialovy vlády přebrali úřady a představili své vize. Výjimkou je šéf zemědělství Nekula

Číst článek

Do zahraniční politiky chce vrátit lidskoprávní rozměr. Pracovat chce na přijetí Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv. Klíčem pro bezpečnost a prosperitu České republiky je podle Lipavského členství v EU a NATO.

„Budeme se muset podívat na vztahy s Ruskem a Čínou. Je v zájmu všech, abychom na nich pracovali, nicméně to nejsou vůbec jednoduché otázky. Proto hovoříme o revizi vztahů s Ruskem a Čínou,“ řekl ministr.

V neposlední řadě se chce zaměřit na ekonomickou diplomacii i na profesionalizaci diplomatického sboru. Potvrdil také, že jeho první zahraniční cesta povede v pondělí na Slovensko.

Evropské předsednictví

Za velkou výzvu považuje Lipavský předsednictví v Radě EU. Fiala uvedl, že jde o obrovskou příležitost také poukázat na české priority například v energetické politice. Není si jist, zda je Česko na předsednictví v tuto chvíli dobře připraveno. Pokud by nebylo rozpočtově dobře zajištěné, je podle něj vláda připravena finance přidat.

Fiala po schůzce v Lánech: Prezident jmenuje vládu tak, jak jsem ji navrhl. Včetně Lipavského

Číst článek

Lipavský dříve Deníku N řekl, že se domnívá, že by se nyní již bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) neměl stát velvyslancem ve Finsku. Výhrady měl i k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Obě nominace letos schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

V sobotu se k personálním nominacím nechtěl vyjadřovat, je podle něj nutné hledat shodu mezi vládou a prezidentem.

Spory s prezidentem

Prezident Miloš Zeman původně oznámil, že Lipavského odmítá jmenovat ministrem zahraničí. Vyčetl mu vztahy k Izraeli a visegrádské čtyřce nebo nízkou kvalifikaci. Fiala ale po pondělní schůzce s hlavou státu překvapivě oznámil, že Zeman jmenuje všechny ministry podle jeho návrhu. Tak také prezident učinil v pátek na zámku v Lánech.

Lipavský bude usilovat o konstruktivní vztahy s hlavou státu. Má totiž podle něj poměrně širokou řadu kompetencí v zahraniční politice. „Zastupuje stát navenek, je klíčový pro jmenování velvyslanců a také pro podpis mezinárodních smluv. Účastní se některých fór, cestuje, přijímá návštěvy, takže debata musí běžet,“ poznamenal ministr.

Při pátečním ceremoniálu kancléř Vratislav Mynář Lipavského nejprve nazval magistrem, následně se opravil a uvedl, že je bakalář. Nový ministr v sobotu uvedl, že záležitost nijak neprožívá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme