Soud projednává Modlitbu pro Martu při Zemanově návštěvě. Starosta Lipníku ji měl za součást programu

Starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl považoval skladbu Modlitba pro Martu, která podle policie před dvěma lety narušila mítink prezidenta Miloše Zemana, za oficiální součást programu. Komunální politik to ve středu uvedl u soudu. Policisté na místě zadrželi zvukaře Jaroslava Hensla, který píseň pouštěl. Muž se žalobou domáhá výroku, že zákrok byl nezákonný.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Incident se odehrál 8. listopadu 2017 na místním náměstí, kam prezident Miloš Zeman zamířil během návštěvy Olomouckého kraje. Několik desítek lidí přišlo na místo podpořit rodáka z Lipníku nad Bečvou, disidenta a někdejšího mluvčího Charty 77 Tomáše Hradílka, který držel hladovku proti Zemanově opětovné kandidatuře na prezidenta.

Účastníci protestu třímali nad hlavami červené karty a Hensl pouštěl hudbu z patra místního pensionu. Policie za ním následně došla a přikázala mu, aby produkci zastavil. Provedla mu osobní prohlídku a odvezla ho na služebnu, kde strávil přes dvě hodiny.

‚Policisty jsem dopředu informoval.‘ Muž, který pustil na Zemanově mítinku Kubišovou, se soudí s policií

Číst článek

„Když jsme s prezidentem vyšli z radnice, hrála Modlitba pro Martu. Myslel jsem, že to patří k programu - my jsme ho nekoncipovali, připravil ho kraj,“ popsal ve středu starosta Lipníku Přikryl, kterého si Hensl vyžádal jako svědka.

„Nepřišlo mi to vůbec divné. Určitě jsem v souvislosti s písní nemusel zvyšovat hlas nebo přerušovat projev. Moderoval to moderátor a ten taky nijak nezasáhl. Až druhý den jsem se dověděl, že se vůbec něco dělo,“ líčil Přikryl situaci během protestu a Henslova zadržení.

Předběžná domluva

Zvukař dále tvrdí, že o formě protestu policisty předem informoval a byl s nimi domluvený. Tuto rozmluvu s policisty ve středu potvrdil další svědek, Henslův známý Daniel Macháč. „Byl jsem přesvědčený, že neděláme žádnou nekalou aktivitu, a proto jsem jim to vylíčil popravdě,“ popsal rozhovor se dvěma zástupci policie, který označil za klidný.

Macháč dodal, že protestující neplánovali narušit řeč prezidenta, pouze se na sebe snažili upozornit předtím, než Zeman začne hovořit. Zdůraznil také, že do projevu prezidenta píseň vůbec nezasáhla.

Co požadují organizátoři protestu na Letné? Babišovu rezignaci, spolupráci politiků i zdravou krajinu

Číst článek

Soudní jednání bude pokračovat 24. ledna výslechem dalších dvou svědků – tajemnice lipnického starosty, která zajišťovala průběh prezidentovy návštěvy, a novináře Jaroslava Spurného, který mítinku přihlížel. Je možné, že soud už příště vyhlásí rozsudek.

Postup policistů vůči Henslovi vyvolal kritiku části politiků, zvukaře se zastala například ombudsmanka. Muž nakonec nebyl potrestán ani za přestupek. Zásah prověřovalo Policejní prezidium, podle kterého byl v souladu se zákonem. Žalované ministerstvo vnitra rovněž trvá na tom, že postup byl v pořádku.

Prezident Zeman policii za zásah poděkoval a označil jej za adekvátní s tím, že řádně povolené shromáždění nemá nikdo právo rušit. Dříve také řekl, že Modlitbu pro Martu má velmi rád, ale v Lipníku zněla jako řev a kakafonie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme