‚Fosfor už v Lipně je, má tu být ještě víc rekreantů?‘ Lidé nesouhlasí s výstavbou na břehu nádrže

Chataři, někteří obyvatelé a spolky protestují proti developerské výstavbě u Lipna. Argumentují dopady na krajinu i kvalitu vody v nádrži. Velký komplex má vyrůst například na třiceti hektarech v chráněné krajinné oblasti v lokalitě Karlovy Dvory.

Tento článek je více než rok starý.

Lipno nad Vltavou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výhled z rozhledny v Horní Plané na Českokrumlovsku

Výhled z rozhledny v Horní Plané na Českokrumlovsku | Foto: Petr Kubát | Zdroj: Český rozhlas

Investor chce poblíž břehů postavit na třiceti hektarech dva hotely, 150 domů i dvě přístaviště a školku. Zástupce společnosti BaHa Čestmír Luhan upozorňuje, že vycházejí ze schválené územně-plánovací dokumentace:

Přehrát

00:00 / 00:00

Chataři, někteří místní obyvatelé a spolky protestují proti developerské výstavbě u Lipna

„Jsou to lokality, které jsou územním plánem určeny k zástavbě a k rekreaci. V podstatě se tímto zabýváme už desátý rok a výsledky projekční činnosti jsou neustále zpřesňovány.“

Jenže části místních obyvatel to nestačí. O výstavbě proto kritici jednali se zástupci investora, města i kraje na veřejném projednávání v Horní Plané, upozornil Český rozhlas České Budějovice.

„To Lipno už je špinavý. Otázka vody je pět minut po dvanácté, protože fosfor už ve vodě je. A my tady navyšujeme množství lidí, kteří se budou rekreovat podél levého břehu,“ upozornila Dagmar Kjučuková z Okrašlovacího spolku Zdíkovska.

Obyvatelé i chataři bojují proti masové zástavbě v okolí Lipna. Petici podepsaly už téměř tři tisíce lidí

Číst článek

Starosta Horní Plané Jiří Hůlka (nez.) namítá, že kvalitu vody v nádrži by mohla zlepšit nová čistírna odpadních vod. Ta je podmínkou při stavbě nového komplexu v Karlových Dvorech.

„Nejprve se musí postavit přivaděč, pak teprve se dá postavit cokoliv jiného. Nikdo nekopne do země dřív,“ zdůraznil starosta.

Sám vidí ve výstavbě pozitiva pro město. „Nežijeme tady z výroby průmyslu, ze zemědělství. Ale převážná část peněz, která tady vzniká, je z turismu a ze služeb turistům. Konkrétně přinese projekt minimálně to, že někdo musí zaplatit kanalizaci a vodovod,“ vyzdvihl.

Petici proti projektu podepsalo už 3000 lidí

Spolek Lipensko pro život ovšem upozorňuje na dopady masové zástavby u levého břehu Lipna, petici za zastavení výstavby už podepsaly přes 3 tisíce lidí.

„Pokud bude skutečně realizována veškerá výstavba na levém břehu, tak se místní obyvatelé k tomu břehu už ani nedostanou a rybáři na to mohou také zapomenout. Hustota je opravdu značná a rozloha zastavění také. Stavby jsou velice blízko vodě,“ vadí Pavle Setničkové, předsedkyni spolku.

Nemáme peníze ani na litr benzinu, na Slapech vydržíme jen týden, varuje šéf vodních záchranářů

Číst článek

„Odborníci říkají, že touto předimenzovanou výstavbou můžeme ohrozit rostliny, které na levém břehu rostou a které jako jediné umí fosfor odstraňovat,“ tvrdí Setničková.

Tato část Lipenska navíc leží v chráněné krajinné oblasti. Podle mluvčího Národního parku Šumava Jana Dvořáka je vymezená jako území s nejnižším stupněm ochrany:

„Za celou tu dobu, a to ani dodneška, se nenašel důvod tento stupeň zvýšit. Nutno dodat, že ani v rámci mapování Natury 2000 zde nebyly vymapovány žádné předměty ochrany.“

Krajský úřad vydá k záměru v Karlových Dvorech v nadcházejících týdnech na základě posudku závazné stanovisko EIA, ve kterém posoudí vliv na životní prostředí. Pokud bude negativní, je na investorovi, zda projekt přepracuje.

Petr Kubát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme