Volební výbor doporučil odvolat Lipovskou z Rady České televize. Důvodem je kandidatura ve volbách

Sněmovní volební výbor, který má ve své působnosti média, v úterý doporučil sněmovně odvolat z Rady České televize její členku Hanu Lipovskou. Důvodem je její politické angažmá a údajná ztráta nezávislosti, kterou zákon pro členství v radě vyžaduje. Lipovská v říjnových volbách kandiduje za uskupení Volný blok do sněmovny. O jejím odvolání musí rozhodnout plénum sněmovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hana Lipovská | Foto: Petr Topič / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zákon o České televizi stanoví mimo jiné, že člen rady nesmí zastávat žádnou funkci v politických stranách, politických hnutích nebo občanských sdruženích, ani nesmí při výkonu své funkce v radě jejich jménem vystupovat nebo působit v jejich prospěch nebo ve prospěch jiných skupinových zájmů.

Volební výbor hlasy všech 8 přítomných členů podpořil návrh na odvolání Hany Lipovské z Rady ČT. Návrhem se nyní bude zabývat Poslanecká sněmovna.

10:56 – 07. 09. 2021

35 801

„Je tak naprosto zřejmé, že (Lipovská) svým celkovým jednáním porušuje zákaz platný pro člena Rady České televize podle zákona o České televizi,“ řekla členka výboru Olga Sommerová (TOP 09), která s návrhem na zařazení tohoto bodu přišla.

Nerušil končí v Radě Českého rozhlasu kvůli kandidatuře za SPD. Chce se věnovat přípravě na volby

Číst článek

Návrh v rozpravě podpořili i členové výboru za ANO Patrik Nacher, Martin Kolovratník a Aleš Juchelka. Petr Gazdík (STAN) řekl, že kdo nezvedne ruku pro odvolání Lipovské, poruší svůj poslanecký slib.

Lipovské se zastal poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Obvinil Sommerovou z podjatosti a zdůvodnil to tím, že ona i její rodina je přímo finančně závislá na České televizi. „Nejste schopni se podívat na špičku vlastního nosu,“ vzkázal členům výboru.

Výbor v úterý měl jednat i o návrhu na odvolání lídra pražské kandidátky hnutí SPD Josefa Nerušila z Rady Českého rozhlasu. Nerušil ale na své členství v radě rezignoval.

Ve sněmovně začíná jednání mediálního výboru, který se bude zabývat výročními zprávami veřejnoprávních médií a na programu má také možné odvolání Hany Lipovské z Rady ČT. Na jednání přišli poslanci a fanoušci Volného bloku.

09:01 – 07. 09. 2021

8 48

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme