OBRAZEM: Průvod na Albertov i svíčky na Národní třídě. Česko si připomnělo 30 let od sametové revoluce

Výročí pádu komunistického režimu v roce 1989 v neděli připomněly stovky akcí po celém Česku. Hlavní program se již tradičně odehrával v Praze: na Národní třídě ráno položili věnce a zapálili svíčky ministři včetně premiéra Andreje Babiše (ANO). Odpoledne vyrazil z Albertova průvod směrem na Národní třídu a kopíroval tak trasu, kterou procházeli studenti před 30 lety. Součástí oslav byl také Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Národní třídu přišli dopoledne vyjma zástupců vlády položit květiny také politici z ODS, TOP 09 nebo STAN. Svíčku zapálil také pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Premiér Babiš se z Národní třídy odebral pěšky do Národního muzea za dalšími předsedy vlád zemí visegrádské čtyřky, tedy Slovenska, Polska a Maďarska, a předsedou německého Spolkového sněmu Wolfgangem Schäublem.

Babiš v Národním muzeu přednesl projev, v němž ocenil zejména odvahu prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. „Jak jistě víte, já jsem byl členem komunistické strany. Nejsem na to pyšný. Jak jsem mnohokrát řekl, nebyl jsem v té době tak statečný a angažovaný jako Havel, navíc jsem nebyl v listopadu 1989 v Československu,“ řekl předseda vlády. Zároveň poděkoval disidentům, zakladatelům Občanského fóra, studentům a všem, kteří chodí k volbám.

Lidé vyšli 30 let od sametové revoluce znovu do ulic. Na Národní třídě vytvořili řetěz svíček

Číst článek

Z Albertova odpoledne vyrazil studentský průvod směrem na Vyšehrad po stejné trase, jakou se před 30 lety vydali studenti. Pořadatelé chtěli zrekonstruovat události, které vedly k pádu komunistického režimu v tehdejším Československu. Podle odhadů se po průvodu zapojilo až 10 tisíc účastníků. Na akci dohlížely desítky policistů.

Na pódiu na Vyšehradě promluvili pamětníci, kteří se do průvodu v listopadu 1989 zapojili. Připomněli tehdejší útoky policistů nebo útěk Mikulandskou ulicí. Z Vyšehradu se účastníci přesunuli na náplavku a nakonec na Národní třídu.

V 16.30 začal na Václavském náměstí sváteční Koncert pro budoucnost. Vystoupila na něm například skupina Tata Bojs, zpěvačka Aneta Langerová nebo skupina MIG 21. Příběh sametové revoluce připomněl speciální 440 metrů vysoký videomapping na budovách podél Národní třídy. V Národním divadle se večer odehrálo předávání cen Paměti národa, které tentokrát získaly vedle významných Čechů také osobnosti zemí bývalého východního bloku.

gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme