Promarnili jsme v roce 1989 šanci? Na unikátní konferenci debatovali politici, akademici i novináři

Česko slaví 30 let svobody. A sametovou revoluci připomněla i pondělní mezinárodní konference, kterou vysílá Český rozhlas Plus. Na listopadové dny v nové budově Národního muzea vzpomínali expremiér a bývalý prezident Václav Klaus, bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny míru Lech Walesa nebo diplomatka Magda Vášáryová.

Video Praha (Aktualizováno: 17:51 11. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopolední část o roku 1989 začala o půl desáté a zahájil ji Michael Žantovský připomínkou Václava Havla. Po něm na konferenci Evropa bez železné opony: 30 let svobody vystoupila jedna z klíčových postav polského přechodu od totality k demokracii Adam Michnik. Záznam u úvodu konference si můžete pustit zde

Přichází nebezpečí, se kterými jsme před 30 lety nepočítali, řekl Klaus na konferenci k listopadu 1989

Číst článek

Další osobnosti pak vzpomínaly na průběh revolucí v jednotlivých zemích střední Evropy. V dopoledním panelu vystoupili bývalý vůdce Solidarity, polský exprezident a laureát Nobelovy ceny míru Lech Walesa i bývalý český premiér a prezident Václav Klaus. Jejich projevy a diskuzy lze zhlédnout na facebooku Českého rozhlasu Plus. 

Na pódiu promluvila také bývalá diplomatka a kandidátka na slovenskou prezidentku Magda Vášáryová. Z Maďarska přijal pozvání spoluzakladatel strany Fidesz Tamás Deutsch, blízký spolupracovník Viktora Orbána.

Druhá část konference byla o třiceti letech, které následovaly po listopadu 1989. Mluvilo se jak o vývoji v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku, tak o možném ohrožení demokratického vývoje, který si lidé tak přáli v roce 1989.

V prvním odpoledním panelu pořadatelé přivítali například politologa Jacquese Rupnika nebo profesora Jiřího Přibáně z Cardiffské univerzity. Závěrečné diskuze se účastnil politolog Yascha Mounk, ekonom Tomáš Sedláček či americká novinářka Julia Ioffeová. 

Závěrečné slovo patřilo signatáři Charty 77 a současnému předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému. Konference skončila po půl šesté večer. 

cha, jak, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme