Literární akademie v Praze je kvůli dluhům v insolvenci, vysoká škola asi skončí

Pražská Literární akademie je v insolvenci, návrh na konkurz podal její jednatel Miroslav Doležal. Dluhy této soukromé vysoké školy, kterou v poslední době zmítaly spory majitelů s akademickou obcí, jsou vyšší než její majetek. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Literární akademie Josefa Škvoreckého | Foto: Creative Commons (CC BY 3.0)

„Insolvenci jsme vyhlásili, protože se jedni i druzí majitelé musí domluvit, jakým způsobem chtějí, nebo nechtějí hradit finanční závazky a potíže, do kterých se škola dostala,“ potvrdil Českému rozhlasu Doležal.

Návrh na insolvenci podal jednatel akademie minulý týden.

„Městskému soudu v Praze podala společnost International Art Campus Prague insolvenční návrh s návrhem na prohlášení konkurzu, a to 29. dubna 2015. Městský soud v Praze zároveň vyzývá věřitele dlužníka, kteří chtějí své pohledávky uplatnit v insolvenčním řízení, aby podali u zdejšího soudu přihlášku své pohledávky ve lhůtě do rozhodnutí soudu o úplatku,“ uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Zájemce o koupi od smlouvy odstoupil

Němečtí majitelé chtěli školu prodat Střední a vyšší odborné škole reklamní tvorby Michael, ale zájemce o koupi po auditu hospodaření od smlouvy odstoupil.

Zjistil skutečnosti, které mu němečtí majitelé i jednatel Doležal údajně zamlčeli, a uznal, že školu není schopen dostat z finančních problémů.

Literární akademie, která jako soukromá vysoká škola funguje od akademického roku 2001/2002, má 138 studentů. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci. V červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Jejím většinovým vlastníkem je německá společnost Educationpartner Campus se sídlem v Hamburku.

Doležal jako zástupce německých vlastníků v insolvenčním návrhu uvedl, že má škola závazky vůči svým dodavatelům, zaměstnancům a studentům ve výši přes osm milionů korun.

Ani vybrání školného na nadcházející akademický rok, díky němuž by mohla v červnu získat čtyři miliony, by přitom její situaci nevyřešilo. Nestačí to totiž na pokrytí veškerých nákladů na provoz.

Studentka Fleglová, která se aktivně angažovala v boji akademické obce proti majitelům reprezentovaným Doležalem, se při čtvrteční schůzce na ministerstvu školství dozvěděla, že škole bude brzy odebrán státní souhlas. Nebude tak moci pokračovat v činnosti.

„Máme poslední studijní týden a musíme do 22. května uzavřít semestr. Státnice se neuskuteční, to není proveditelné,“ řekla ČTK Fleglová.

MŠMT: Škola není schopna zajistit adekvátní výuku

Že odebrání státního souhlasu skutečně hrozí, potvrdila Českému rozhlasu mluvčí ministerstva školství Klára Bílá. „Podle dostupných informací je Literární akademie v dlouhodobých finančních problémech a není schopna zajistit adekvátní výuku pro studenty. To je podle zákona o vysokých školách důvod, aby ministerstvo zahájilo proces odebrání státního souhlasu,“ uvedla mluvčí.

Více než stovka studentů Literární akademie teď hledá možnosti, jak studovat dál. Podle Bílé by se o ně měla škola postarat.

„Například zajistit studium na jiné vysoké škole. Další možností je akreditovat stávající studijní programy na jiné vysoké škole nebo požádat o státní souhlas jako nová soukromá vysoká škola. Jinak se studenti mohou přihlásit na jiné vysoké školy – absolvované studium nebo jeho část jim může být uznána, to je ale v kompetenci vysoké školy, kam by případně přišli,“ vysvětlila Bílá.

Působení školy bylo v posledních dvou letech terčem kritiky ze strany akademické obce, protože se snažila na uměleckou školu akreditovat obory zaměřené na management ve zdravotnictví a sociálních službách a opakovaně nehradila své finanční závazky.

Spory vyvrcholily na konci března studentskou stávkou a odvoláním rektora Petra Kaňky. Ten byl s vidinou příchodu nových majitelů navrácen do funkce, ale nakonec z prodeje sešlo.

ČTK, Petra Hosenseidlová, kov, Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme