Literární dílo a eseje Milana Kundery se rozebírá v Senátu

V Senátu zazní česky dosud nepřeložené texty Milana Kundery. Slavný spisovatel nekomunikuje s médii a překlady svých knížek si velmi hlídá. Proto řada jeho děl dosud v češtině nevyšla. V případě semináře v Senátu udělal výjimku a texty svých esejů přeložil z francouzštiny do češtiny sám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hostem Rádia Česko byl Jiří Dienstbier

Hostem Rádia Česko byl Jiří Dienstbier | Foto: Marián Vojtek

Účastníky semináře Evropan Milan Kundera, který inicioval a moderuje senátor Jiří Dienstbier, jsou filozof Václav Bělohradský, novinář a spisovatel Antonín J. Liehm, profesor university v Lille Martin Petras a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů Petr Druhák.

Vybrané pasáže z francouzštiny do češtiny přeložil pro účely semináře sám autor. Jedná se o některé myšlenky z děl Umění románu, Opona a Setkání, sbírky esejů, která vyšla ve Francii letos na jaře.

"My jsme v kontaktu už tři čtyři měsíce při přípravě tohoto semináře. Milan Kundera ví, že je to seriozní záležitost, že nejde o žádný bulvár. Velice úzce s námi spolupracoval," řekl Rádiu Česko Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Literární dílo a eseje Milana Kundery v Senátu. Celospolečenskou a evropskou debatu bude moderovat senátor bez politické příslušnosti (s podporou ČSSD) Jiří Dienstbier.

"Důležité pro nás bylo, a tak jsme to také připravovali, že se budeme bavit nikoli o literatuře jako takové, ale o společenských názorech Kundery, které vyjadřuje jak ve svých románech, tak ve svých esejích," přiblížil senátor.

Seminář v Senátu je zaměřen na to, jak Kunderovo dílo přispělo do celospolečenské a evropské debaty. "Pro nás je podstatné, zejména v této době, kdy se jedná o tom, jaká bude tvář Evropy, analyzovat právě tuto část jeho díla, kdy se zabývá Evropou - její jednotou, historii a problémy, které Evropa má v moderním světě," řekl senátor.

Loni byl Milan Kundera nařčen ze spolupráce s komunistickou tajnou policií. Spisovatel to důrazně popřel. "Tato ohavná pomluva, od které se dneska pokrytecky distancují víceméně i ti, kteří to všechno způsobili, nebyl skandál Milana Kundery, ale Respektu a Ústavu pro studium totalitních režimů. Oni by se měli naprosto otevřeně a jednoznačně omluvit a nejen různě kličkovat," uvedl Dienstbier.

Katarína Brezovská, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme