Domov pro seniory v Litoměřicích je v karanténě. Koronavirus mají jeden zaměstnanec a pacient

Domov pro seniory U Trati v Litoměřicích je v karanténě. Jeden z jeho 75 obyvatel a jeden zaměstnanec měli pozitivní test na koronavirus. Zaměstnanec do práce dlouhodobě nechodil. Klient ležel na interně litoměřické nemocnice. V okamžiku podezření na nákazu ho zdravotníci převezli na infekční oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, kde skončila také žena hospitalizovaná nejprve v Litoměřicích.

Litoměřice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Litoměřické náměstí | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Karelj

První test uskutečněný před několika dny byl u pětaosmdesátiletého muže negativní. Ředitel Centra sociální pomoci Lovosice Jindřich Vinkler, pod který litoměřický Domov U Trati patří, je v kontaktu s hygieniky. Kapacita domova, jehož zřizovatelem je Ústecký kraj, je 85 míst.

Koronavirus v Itálii už na podzim loňského roku? Italští vědci zkoumají novou hypotézu

Číst článek

Domov pro seniory je od 4. března pro návštěvy zavřený. „Jak jsme vydali nařízení začátkem března, tak i tento domov pro seniory už byl uzavřen s tím, že tam nebyl povolený přístup, nebyly tam povoleny návštěvy,“ řekl ve čtvrtek novinářům hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Podle něj tak není jasné, kde se klient domova pro seniory nakazil.

Náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD) dodal, že hygienici udělají koronavirové testy všech 14 zaměstnanců. Ti budou v domově důchodců po dobu karantény nepřetržitě, doplnil hejtman.

Dva případy

Litoměřická nemocnice zachytila nyní první dva případy pacientů, u kterých testy prokázaly onemocnění COVID-19. Druhou pozitivně testovanou je šestasedmdesátiletá žena, kterou zdravotníci také přeložili do ústecké nemocnice na infekční oddělení. „V obou případech byla pozitivita testu na koronavirus litoměřické nemocnici zpětně sdělena telefonicky,“ řekla mluvčí nemocnice Naděžda Křečková.

Oba pacienti byli hospitalizováni na interním oddělení litoměřické nemocnice minulý týden, žena pro dechové obtíže, muž kvůli několik hodin trvajícímu horečnatému stavu a dušnosti.

Zdravotníci, kteří byli u nemocných, budou testováni. Ředitel nemocnice Radek Lončák řekl, se nyní bude čekat na výsledky odběrů pracovníků, kteří byli v kontaktu s pacienty. Chod nemocnice to podle něj neovlivnilo.

Do práce se budou nyní vracet lidé, kteří byli v preventivní domácí karanténě po návratu z ciziny. Prázdniny dětem v Litoměřicích končily 1. března. Ve stejný den byly v Česku potvrzeny první případy nákazy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme