Obžalovanému Libyjci hrozí až deset let vězení. U soudu tvrdil, že si znásilnění nepamatuje

Libyjec obžalovaný ze znásilnění nezletilé u Litoměřic ve čtvrtek u soudu řekl, že si na čin nepamatuje, neví, zda měl s dívkou pohlavní styk. Do České republiky přicestoval z Německa. Za znásilnění mu hrozí od dvou do deseti let vězení.

Litoměřice (Aktualizováno: 13:23 17. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž obviněný ze znásilění a krádeže u Okresního soudu v Litoměřicích. | Foto: Ondřej Golis | Zdroj: Český rozhlas

Obžalovaný Libyjec neúspěšně žádal o azyl v Německu, kde byl několikrát trestán. Státní zástupkyně v obžalobě uvedla, že 18. června po poledni na silnici u obce Lukavec muž zezadu uchopil za rameno nezletilou, povalil ji do trávy, líbal ji. Přesto, že se dívka bránila, vykonal na ni nechráněnou soulož a při následném odchodu jí odcizil mobilní telefon. Dívce bylo v době činu patnáct let.

Policie navrhla obžalovat cizince, který měl znásilnit dívku na Litoměřicku. Hrozí mu až 10 let

Číst článek

Obžalobu dostal muž ve francouzštině, v tomto jazyce také vypovídal. Řekl, že si myslel, že jede vlakem do Francie. Když vystoupil z vlaku, nevěděl prý, kde je. U vlaku spadl dívce telefon a on ho sebral a chtěl jí ho podle svých slov dát. „Ona na to reagovala špatně, jako kdybych byl nějaký zloděj,“ řekl. Uvedl, že ho dívka napadla a on se chtěl bránit. Snažil se jí prý vysvětlit, že hledá místo, kde se nají.

Muž se tak podle státní zástupkyně Věry Šípalové dopustil dvou trestných činů: zločin znásilnění a přečin krádeže.

Na dotaz soudkyně, jak si vysvětluje, že na těle dívky byly nalezeny jeho tělní tekutiny, sperma, sliny, řekl, že se k tomu nechce vyjádřit, že byl v šoku, neví, zda měl s dívkou sex, a nepamatuje se, co se stalo.

Z informací, které poskytla litoměřickému soudu saská policie, vyplývá, že v roce 2017 byl Libyjci, jenž tvrdí, že je občanem Mali, azyl zamítnut. Německé ministerstvo vnitra odmítlo dřívější spekulace, že Afričan byl do České republiky vyhoštěn. Obviněný byl v Německu třikrát trestán, poslední trest bylo vězení za jízdu načerno a vyhrožování pracovnici sociálního úřadu.

Rozpor ve výpovědi

Ve výpovědi obžalovaného shledala soudkyně rozpory. Na dotaz, proč nevypovídal po svém zadržení, uvedl, že se necítil dobře, byl traumatizován. Opakoval, že si pohlavní styk nepamatuje, neví, jak se to stalo, ale pokud ho dívka obviňuje ze znásilnění a jsou důkazy, tak s tím souhlasí.

Cizinec stíhaný za znásilnění nezletilé: ústecký krajský soud zamítl jeho stížnost proti vazbě

Číst článek

Dívku u silnice naložil do auta muž se dvěma spolujezdci. „Potkali jsme dívku na vedlejší silnici, vyběhla ze škarpy, z pole, byla celá od trávy, od krve, mávala na nás rukou, držela v ruce sukni a prosila o pomoc. Řekla nám, že byla znásilněna a ukázala na muže, který šel po silnici,“ uvedl řidič vozu.

Muže dojeli a ptali se, zda dívku znásilnil. Odpověděl, že nikoliv. Po oznámení na policii sledovali muže, který se postupně vzdaloval. Jeden ze spolujezdců jej následoval. „Dívka byla vyděšená,“ poznamenal řidič. Podle jednoho ze svědků dívka prosila o antikoncepci.

Z informací, které poskytla litoměřickému soudu saská policie, vyplývá, že v roce 2017 byl Libyjci, jenž tvrdí, že je občanem Mali, azyl zamítnut. Do Česka se dostal na základě volného pohybu osob po unii krátce poté, co byl propuštěn v Německu z vězení, v němž strávil 46 dní za jízdu na černo a za vyhrožování pracovnici sociálního úřadu.

bach, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme