Cizinec, podezřelý ze znásilnění na Litoměřicku, byl neúspěšný žadatel o azyl. S policií stále nekomunikuje

Muž, který v Lukavci na Litoměřicku znásilnil šestnáctiletou dívku, byl žadatelem o azyl v Německu. Ze země ale vyhoštěn nebyl, jak se dříve objevilo v médiích. Informaci Radiožurnálu sdělila vedoucí státního zastupitelství v Litoměřicích Kateřina Doušová. Pachatel u sebe neměl doklady a policie zná pouze totožnost, pod kterou vystupoval v sousedním Německu. Podle státního zastupitelství se nejspíš jedná o Afričana.

Litoměřice (Aktualizováno: 16:00 20. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR (ilustrační foto)

Muže, který znásilnil dívku na Litoměřicku, policisté zadrželi krátce po činu. (Ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Podle našich informací by to měla být osoba, která požádala ve Spolkové republice Německo o azyl, který jí nebyl poskytnut. Nicméně muž vyhoštěn ze země nebyl,“ uvedla pro Radiožurnál litoměřická okresní státní zástupkyně Kateřina Doušová.

Na Litoměřicku znásilnil cizinec mladou dívku. Policie ho zatkla bezprostředně po činu

Číst článek

Tato informace se objevila v médiích v minulých dnech. Policie ji už ve středu odmítla „Policie ČR uvádí, že k žádnému vyhoštění občanů severní Afriky do České republiky nedošlo,“ napsala na twitteru.

Pro Radiožurnál to potvrdila také mluvčí saského ministerstva vnitra Patricie Verhnoldová. „Řeč je o občanovi jednoho afrického státu. Tento muž po propuštění z věznice v Drážďanech nebyl vyhoštěn do ČR. Měl ale povinnost vycestovat. Vzhledem k chybějícím dokumentům ale zatím nemohl být navrácen do své vlasti,“ uvedla.

V Německu byl trestaný

Ke znásilnění došlo tento týden, policisté muže zadrželi ihned po činu a zahájili s ním trestní stíhání. Státní zastupitelství ve čtvrtek ráno po deváté hodině podalo návrh na vzetí do vazby, Okresní soud v Litoměřicích mu vyhověl. Více čtěte zde.

Neměl platnou jízdenku, tak ho z vlaku vysadili, říká žalobkyně k cizinci stíhanému za znásilnění

Číst článek

Vernholdová také potvrdila, že muž byl v úterý propuštěn z vězení v Drážďanech. „Muž si odpykal trest v JVA (vězeňském zařízení, pozn. red.) Bautzen a před propuštěním byl přeložen do JVA Drážďany. Odtamtud byl propuštěn v úterý. Jak a jakým způsobem vycestoval do České republiky, nám není známo,“ uvedla pro Radiožurnál.

Pachatel podle státní zástupkyně dojel do Lukavce vlakem z Německa. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský pro iROZHLAS.cz uvedl, že muž, který vzhledem odpovídá pachateli, vlakem skutečně cestoval.

„Podle tohoto rychlého dotazu byl skutečně v tento den zaznamenán cestující odpovídající původu z Afriky ve vlaku z Ústí nad Labem a podle předběžných informací měl zřejmě jízdenku do Lovosic,“ uvedl s tím, že totožnost zaměstnanci neznají a jsou připraveni spolupracovat s policí.

Bez dokladů

Pachatel podle Doušové nekomunikuje a nemá žádné doklady, vyšetřovatelé ani nevědí, v jakém jazyce muž v Německu komunikoval.

Negry na tebe, píšou lidé novinářce na Okamurově facebooku. Policie začala komentáře prověřovat

Číst článek

„Jedná se o pachatele, který s námi nespolupracuje, neměl u sebe žádné osobní doklady. Pokud se týká jeho totožnosti, tak tu ověřujeme. My máme samozřejmě zjištěno, pod jakou totožností vystupoval v Německu a pod jakou totožností ho mají zaevidovaného německé úřady. Víme, že to je tatáž osoba, ale další podrobnosti a informace k jeho osobě musíme ověřovat,“ uvedla.

Dozorující státní zástupkyně Věra Šípalová už ve středu uvedla, že se pravděpodobně jedná o Afričana. „Bližší národnost neznáme, nespolupracuje s námi,“ řekla ve středu pro Radiožurnál. Pachatel byl podle ní zadržen ihned po činu a poblíž místa činu.

Česká policie podle Doušové nyní spolupracuje s cizineckou policí a německými justičními orgány. „Poškozenou v této věci je nezletilá, je to zvlášť zranitelná oběť. Takže i ve vztahu k poskytování informací jsme velice obezřetní,“ dodala. Celý rozhovor s okresní státní zástupkyní čtěte zde.

Tereza Chlubná, Tereza Čemusová, vjb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme